Żarówki samochodowe – kiedy trzeba je wymienić na nowe?

kiedy wymienic zarowke samochodowa

Prawidłowe działanie żarówek samochodowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się pojazdem oraz bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Kiedy konieczna jest wymiana żarówek samochodowych na nowe?

Kiedy powinno się wymieniać żarówki w samochodzie?

W samochodach wykorzystuje się różnego rodzaju żarówki przeznaczone zarówno do oświetlania drogi przed pojazdem, jak i do informowania o jego pozycji innych uczestników ruchu drogowego.

Żarówki samochodowe na ogół wymagają wymiany, gdy przestają działać lub gdy stają się zbyt słabe, aby mogły one zaoferować odpowiednią jakość oświetlenia.

W przypadku zaobserwowania takich objawów należy jak najszybciej wymienić żarówkę. Problemy z oświetleniem pojazdu mogą pogorszyć widoczność na drodze i przez to również zwiększyć ryzyko wypadku. Należy również pamiętać, że niesprawne żarówki samochodowe mogą powodować nałożenie na kierowcę mandatu.

W jakim przypadku konieczna jest wymiana żarówki samochodowej?

Żarówki samochodowe będą wymagały wymiany w poniższych przypadkach:

  • Migotanie – wymiana żarówki będzie konieczna w sytuacji, gdy zaczyna ona migać. Taki objaw oznacza najczęściej, że wkrótce ulegnie ona awarii i należy ją wymienić z wyprzedzeniem, by temu zapobiec.
  • Ściemnianie światła – w przypadku, gdy żarówki samochodowe nie świecą aż tak jasno jak zwykle, może to oznaczać, że przestają one działać sprawnie i niedługo się zepsują. Warto więc je wymienić.
  • Zmiana koloru żarówek – kolejnym przykładem jest inny kolor żarówki, dlatego wtedy, gdy świeci ona inaczej, również warto ją wymienić na nową.
  • Informacja na desce rozdzielczej samochodu – nowoczesne samochody bardzo często same pokazują również, że żarówki samochodowe nie są sprawne. Dzięki temu można w porę je wymienić.

Jaki rodzaj żarówek samochodowych wybrać?

Gdy konieczne są żarówki samochodowe, wielu kierowców zastanawia się nad tym, jakie z nich warto kupić.

Przede wszystkim należy dobrać je pod kątem konkretnego modelu żarówek stosowanego w danym samochodzie. Takie informacje można znaleźć w jego dokumentacji lub poszukać ich w internecie.

Należy pamiętać o tym, że rozmaite rodzaje żarówek mają różną żywotność. Na przykład żarówki halogenowe przeznaczone do stosowania w samochodach zwykle działają od 500 do 1000 godzin, podczas gdy żarówki samochodowe LED mogą święcić nawet do 50 000 godzin. Wybierając żarówki samochodowe o dłuższej żywotności, nie trzeba będzie tak często wymieniać ich na nowe.

Najlepiej zatem zdecydować się na wysokiej jakości żarówki do samochodu, ponieważ wtedy będą one mogły posłużyć na długi czas!