Trójwymiarowe materiały ścierne to produkty, które odznaczają się równomiernym rozłożeniem ziarna w całej strukturze materiału. Tym samym akcesoria tego rodzaju znacząco odbiegają od tradycyjnych ścierniw, które są wyposażone jedynie w pojedynczą warstwę odpowiadającą za właściwości zdzierające. Wyjątkowa konstrukcja trójwymiarowych materiałów ściernych sprawia, że mają wiele zalet – przyglądamy się im w niniejszym tekście.
Czym są trójwymiarowe materiały ścierne?
W przypadku klasycznych materiałów ściernych, takich jak np. zwykły papier ścierny w postaci arkuszy, ziarno (czyli substancja odpowiadająca za szlifowanie obrabianej powierzchni) znajduje się jedynie na wierzchniej warstwie. Z kolei produkty trójwymiarowe praktycznie całe składają się z ziaren ściernych zatopionych w spoiwie.
Do produkcji trójwymiarowych materiałów ściernych wykorzystuje się najczęściej specjalną włókninę, która spełnia rolę podłoża i odznacza się wysokim stopniem elastyczności. To właśnie na takiej podstawie znajduje się ziarno – w zależności od przeznaczenia, w tej roli wykorzystuje się rozmaite materiały, jednak w większości przypadków jest to węglik krzemu lub tlenek glinu. Wszystkie wspomniane elementy są ze sobą połączone oraz utwardzone dzięki zastosowaniu tzw. spoiwa.
Wyróżniamy wiele rodzajów spoiw ściernych, m.in. bakelitowe, ceramiczne czy magnezytowe. Dobór odpowiedniej substancji ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie ona pozwala zredukować wykruszanie się materiału ściernego, wpływając tym samym pozytywnie na jego ogólną trwałość. Przykładowo, do przemysłowych maszyn szlifierskich najlepiej sprawdzają się produkty ze spoiwem żywicznym – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Pferd-VSM, dystrybutora narzędzi i materiałów ściernych.
Jakie są zalety materiałów ściernych o trójwymiarowej strukturze?
Wyjątkowa struktura trójwymiarowych materiałów ściernych sprawia, że są one niezwykle odporne na szybkie zużycie. W czasie ścierania dochodzi co prawda do stępienia wierzchniej warstwy ziaren, jednak dzięki temu dochodzi do odsłonięcia kolejnych pokładów ścierniwa. Właśnie dlatego produkty tego rodzaju sprawdzają się idealnie do intensywnej obróbki wymagających powierzchni.
Co więcej, trójwymiarowe materiały ścierne są też wyjątkowo elastyczne. W efekcie bez większego problemu mogą dopasować się do nietypowych kształtów, umożliwiając opracowanie nawet trudno dostępnych miejsc. Warto również dodać, że produkty trójwymiarowe cechują się wysoką dokładnością, dzięki czemu nadają się do przeprowadzania prac, gdzie liczy się precyzja wykończenia.
Na tym zalety się jednak wcale nie kończą. Struktura materiałów trójwymiarowych sprawia także, że doskonale przepuszczają one powietrze, nie doprowadzając do zbytniego wzrostu temperatury w czasie obróbki. Ta właściwość nie tylko znacznie ułatwia pracę (nie ma bowiem konieczności stosowania chłodziwa), ale poprawia także ogólną wydajność materiału.
Do czego używa się trójwymiarowych materiałów ściernych?
Materiały ścierne o trójwymiarowej strukturze znalazły niezwykle szerokie zastosowanie. Produkty tego rodzaju stosuje się dziś niemal w każdej branży – od produkcji maszyn i narzędzi, przez motoryzację, aż po przemysł medyczny. Wynika to z faktu, iż akcesoria trójwymiarowe nadają się do obróbki wielu materiałów, m.in. stali czy tworzyw sztucznych.
Narzędzia trójwymiarowe nadają się zarówno do stopniowego szlifowania powierzchni, jak i klasycznego polerowania, a także oczyszczania przedmiotów z ognisk rdzy czy resztek farb i lakierów. Warto również dodać, że materiały ścierne występują w wielu formach, takich jak arkusze, krążki, rolki czy pasy o różnej szerokości. Tak duży wybór sprawia, że z łatwością można dobrać odpowiedni materiał – zarówno do wykorzystania ręcznego, jak i maszynowego.