Zalety nowoczesnych kotłów na pellet

kociol na pellet

Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć. Ma znaczący wpływ na komfort termiczny mieszkańców, ale też na wydatki z tym związane. Co więcej, na uwadze należy mieć coraz surowsze normy unijne dotyczące wyboru sposobu ogrzewania. Dlatego do najczęściej wybieranych należą nowoczesne kotły na pellet. W tym artykule przedstawiamy ich najważniejsze zalety.

Bezobsługowe i ekonomiczne ogrzewanie kotłem na pellet

Nowoczesne kotły pelletowe nie przypominają już tradycyjnych kotłów. Nie trzeba czuwać nad załadunkiem paliwa ani czyszczeniem kotła. Są one bowiem wyposażone w automatyczne podajniki oraz automatyczne systemy czyszczące, co sprawia, że są praktycznie bezobsługowe. Tak zaawansowane kotły pelletowe też dużo rzadziej ulegają awariom i posiadają zawory bezpieczeństwa czy systemy przeciwpożarowe, dzięki czemu ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne.

Co więcej, ogrzewanie kotłem pelletowym jest ekonomiczne. Ma to ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że wydatki związane z ogrzewaniem domu pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Nowoczesne kotły pelletowe, dzięki zawartej w nich automatyce, minimalizują zużycie paliwa, a ich sprawność sięga nawet 90%. Sam pellet jest również paliwem stosunkowo tanim. Ponadto każdy, kto rozważa zakup i instalację kotła na pellet może ubiegać się o dofinansowanie na ten cel.

Kotły na pellet a zgodność z obowiązującymi normami i ekologia

Normy unijne narzucają szereg ograniczeń związanych z wyborem sposobu ogrzewania. Dotyczą one zarówno bezpieczeństwa użytkowania, jak i ekologii, biorąc pod uwagę globalny bilans dwutlenku węgla oraz negatywny wpływ ogrzewania na środowisko naturalne. Nowoczesne kotły na pellet takich producentów jak np. DRAGON, spełniają wymogi 5. klasy kotłów oraz posiadają certyfikat ECODESIGN. Dodatkowo kotły te cechuje niska emisja spalin, niewielka ilość powstającego popiołu i brak emisji nieprzyjemnych zapachów w trakcie spalania.

Ponadto pellet jest paliwem zaliczanym do odnawialnych źródeł energii. Produkuje się go przede wszystkim z odpadów tartacznych, które powstają podczas standardowej obróbki drewna. Jest przy tym paliwem o wysokiej kaloryczności. Co więcej, popiół po spalaniu pelletu jest biodegradowalny. Znacznie łatwiej jest też pellet przechowywać, a samą kotłownię utrzymać w czystości.