Zakynthos — jak samemu zorganizować wyjazd na grecką wyspę?

wycieczka na zakynthos

Zakynthos to niewielka, ale bardzo atrakcyjna grecka wyspa, leżąca na Morzu Jońskim. Przyciąga śródziemnomorskim klimatem, pięknymi plażami, błękitną wodą i fantastycznymi krajobrazami. Jest to miejsce, które z całą pewnością zachwyci każdego miłośnika śródziemnomorskich klimatów, bliskości natury, spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także błogiego leżakowania na plaży. Na Zakynthos warto wybrać się na własną rękę, organizując sobie zarówno podróż, jak i czas spędzony na miejscu. 

Jak samemu zorganizować wyjazd?

Planując urlop, warto określić daty, w których możesz pozwolić sobie na wyjazd. Mając już taką wiedzę, pierwszym krokiem będzie znalezienie biletów lotniczych na wyspę. Warto na początku poszukać biletów czarterowych, które oferują biura podróży. Ceny bywają bardzo atrakcyjne i zazwyczaj zawarty jest w nich już koszt bagażu rejestrowanego. Biletów warto szukać wcześniej, w opcji first minute, ale także na ostatnią chwilę. Biura wyprzedają ostatnie miejsca w samolocie po bardzo okazyjnych cenach np. 400 PLN w dwie strony za osobę. Bilety lotnicze można także znaleźć w ofercie zarówno tanich linii lotniczych, jak i dużych przewoźników. Należy się jednak liczyć z faktem, że lot prawdopodobnie odbędzie się z przesiadką. W przypadku korzystania z tanich linii lotniczych trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia związane z ilością bagażu oraz dodatkowymi opłatami, które trzeba będzie za niego uiścić.

Mając już bilet na samolot i znając daty pobytu, należy poszukać noclegu na miejscu. Ten krok przy organizacji wyjazdu na Zakynthos na własną rękę będzie prawdziwą frajdą. W zależności, jaki typ noclegu preferujesz, czy pokój hotelowy, czy cały apartament, można przebierać w ofertach i wybrać sobie naprawdę klimatyczny nocleg. Wielu gospodarzy oferuje domy czy apartamenty tuż nad brzegiem morza, czy w gaju oliwnym. Dzięki temu masz możliwość wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody z dala od zgiełku miasta. W miejscu takim, jakie sobie wybierzesz, a nie takim, jakie narzuca ci biuro podróży. Portali, na których można szukać noclegów, jest naprawdę dużo. Warto więc przejrzeć oferty kilku z nich i wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada.

Zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

Kolejnym krokiem jest zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu. Nawet posiadając kartę EKUZ, nie będziesz zwolniony z uiszczenia opłaty za pomoc medyczną w Grecji. W związku z tym dla własnego poczucia komfortu i bezpieczeństwa należy wykupić polisę turystyczną i nie martwić się o ewentualny rachunek za pomoc medyczną. W przypadku stałego przyjmowania leków pamiętaj, aby zabrać ich odpowiednią ilość na czas wyjazdu. W trosce o swoje zdrowie zabierz także krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Temperatury powietrza w sezonie letnim potrafią być naprawdę wysokie. Warto więc zapobiegać poparzeniom czy udarowi słonecznemu. Zadbaj także o odpowiednią garderobę i obuwie np. na górskie wędrówki. Oczywiście w dobie pandemii należy zapoznać się z aktualnymi przepisami i obowiązującymi warunkami wjazdu do kraju, bo te zmieniają się co jakiś czas.

Przygotuj plan podróży

Lecąc na Zakynthos na własną rękę, koniecznie zrób listę miejsc, które chcesz odwiedzić. Tu z pomocą przyjdą przewodniki, blogi podróżnicze i media społecznościowe. Zakynthos, chociaż jest małą wyspą, to oferuje wiele atrakcji. Piękne plaże, rejsy statkiem, wycieczki na zachód słońca, wędrówki wzdłuż klifów, zwiedzanie małych miejscowości, obserwacja żółwi i wizyty w czynnych ośrodkach ochrony tych zwierząt. Poświęć więc czas na poszukanie tych miejsc i atrakcji, z których chcesz skorzystać. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie czasu na miejscu i nietracenie go szukanie czegoś na bieżąco. Jeśli informacje z internetu nie będą wystarczające, to skorzystaj z informacji turystycznej lub zapytaj lokalnych mieszkańców, gdzie jeszcze warto pojechać i co zobaczyć.

Poza atrakcjami turystycznymi zasięgnij informacji o tym, czego na Zakynthos warto spróbować i posmakuj lokalnej kuchni. Zorientuj się także jakie pamiątki warto przywieźć z wyspy i które z nich możesz kupić bezpośrednio od lokalnej ludności, dzięki czemu wesprzesz ich biznesy i działalność. Pamiętaj także, aby posiadać zapas gotówki, gdyż nie w każdym miejscu będzie możliwość płatności kartą. Zadbaj także o roaming oraz zorientuj się jakie warunki i usługi oferuje operator twojej sieci komórkowej.

Przemieszczanie się po wyspie

Istotną sprawą jest również to, w jaki sposób będziesz przemieszczać się po wyspie. Warto zastanowić się nad wypożyczeniem samochodu. Możesz zarezerwować go już wcześniej, przed wylotem lub wypożyczyć coś na miejscu. W każdym przypadku pamiętaj o ubezpieczeniu.  Warto pamiętać o tym, że rezerwując samochód przez internet, dane głównego kierowcy muszą zgadzać się z danymi z karty kredytowej. Dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat i problemów z odbiorem auta. Jeżeli jednak nie planujesz przemieszczać się samochodem, to sprawdź wcześniej, jak i gdzie kursują autobusy, a także rozważ opcję prywatnego kierowcy. 

Planując wyjazd na Zakynthos na własną rękę, pamiętaj, aby przede wszystkim dobrze się bawić i świetnie spędzić czas. Zaplanowanie wyjazdu i sporządzenie listy rzeczy, które chcesz zabrać i które chcesz zrobić, zapewnią spokojny i udany wyjazd.