Zakupy dla seniora. O czym należy pamiętać?

opiekun seniora

Opieka nad seniorem to nie tylko pomaganie mu w wykonywaniu podstawowych czynności czy kontrolowanie jego stanu zdrowia i samopoczucia. To również cały szereg mniejszych lub większych obowiązków pośrednio związanych z jego dobrostanem. Jednym z takich zadań, bardzo ważnym a jednocześnie często lekceważonym, jest robienie zakupów. Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas dokonywania sprawunków.

Zakupy zgodne z potrzebami seniora

Podstawą przy robieniu zakupów dla seniora jest wybieranie produktów odpowiednich dla jego wieku oraz stanu zdrowia. Innymi słowy – jeśli senior ma przepisaną dietę, należy dostosować listę zakupów do zaleceń lekarza lub dietetyka. Przykładowo osoby cierpiące na cukrzycę nie powinny spożywać słodyczy lub słodkich napojów, dlatego takie produkty nie powinny znajdować się w koszyku zakupowym.

Uwzględniaj upodobania seniora

Seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, w które opiekunka nie powinna ingerować, o ile nie jest to podyktowane względami zdrowotnymi. Jeśli zatem senior lubi konkretny rodzaj chleba czy wędliny i nie ma żadnych przeciwwskazań, by je spożywał, nieodpowiednie będzie kupowanie mu innych produktów, o ile sam się na to nie zgodzi. Nie oznacza to oczywiście, że opiekunka zupełnie nie ma wpływu na to, co może kupić. Może ona proponować inne rozwiązania i argumentować to np. niższą ceną lub lepszym składem produktu.

Dlaczego uwzględnianie przyzwyczajeń i upodobań seniora jest tak ważne? Jak wyjaśniają przedstawiciele agencji Prestige24h, osoby starsze często są bardzo wrażliwe na niepożądane zmiany – w otoczeniu które jest stałe, usystematyzowane i dobrze znane czują się pewniej i bezpieczniej. Ponadto ignorowanie potrzeb seniora jest okazaniem mu braku szacunku i może prowadzić do utraty zaufania.

Unikaj żywności przetworzonej

Posiłki podawane seniorowi, niezależnie od jego stanu zdrowia, powinny być przygotowywane z użyciem możliwie jak największej ilości produktów pochodzenia naturalnego – świeżych warzyw i owoców, nieprzetwarzanego mięsa i ryb. Należy unikać żywności przetworzonej, sprzedawanej w plastikowych opakowaniach, gdyż zawiera ona bardzo dużą ilość zbędnych substancji, takich jak konserwanty, wzmacniacze smaku. Przykładowo zamiast przygotowywania rosołu z kostki lepiej poświęcić czas na znalezienie dobrej jakości świeżego mięsa oraz włoszczyzny – zupa z nich przygotowana na pewno będzie nie tylko smaczniejsza, ale i zdrowsza.

Zachowaj paragon

Opiekun seniora za zakupy płaci pieniędzmi otrzymanymi od podopiecznego lub jego rodziny. Dlatego bardzo ważne jest dokładne dokumentowanie wydatków, by móc je przedstawić jako dowód, że pieniądze są wydawane zgodnie z przeznaczeniem. W tym celu wystarczy zbierać paragony i ewentualnie robić im zdjęcia. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i konfliktów.