Zaczep polowy to niezbędny element w wyposażeniu ciągników rolniczych. Za jego pomocą możliwe jest bezpieczne i łatwe łączenie pojazdu z różnego rodzaju sprzętem wykorzystywanym do prac na polach uprawnych. Co warto o nim więcej wiedzieć i gdzie znajduje zastosowanie? Wyjaśniamy.
Czym jest zaczep polowy?
Zaczep polowy to niewielki komponent instalowany w tylnej części ciągnika rolniczego. W zależności od modelu traktora może charakteryzować się różnymi rozmiarami. Jest podłużny kształtem i składa się z niewielkich otworów, które stanowią element zaczepowy do podłączenia maszyn wykorzystywanych w rolnictwie.
Zaczep polowy służy głównie do łączenia ze sobą pojazdów z podwoziem kołowym. Dzięki swojej elastycznej i luźnej budowie nie dochodzi do znacznych przeciążeń podczas prac na nierównym terenie. Wykonuje się go z wysokiej jakości stopów stali nierdzewnej, co jest gwarancją jego wytrzymałości, jakości oraz dużej odporności na warunki atmosferyczne.
Gdzie wykorzystuje się zaczep polowy?
Zaczep polowy wykorzystywany jest głównie do prac w rolnictwie. Jest niezbędnym elementem praktycznie każdego rodzaju ciągnika. Pozwala na manualne łączenie maszyn z pojazdem. Natomiast nowoczesne modele traktorów korzystają z rozwiązań stosowanych na szeroką skalę w transporcie. Są to między innymi automatyczne zaczepy transportowe, które w znacznym stopniu oszczędzają czas i zmniejszają wysiłek fizyczny.
Praktycznie każdy rodzaj sprzętu rolniczego z podwoziem kołowym wyposażony jest w specjalne belki, które pozwalają na swobodne łączenie z ciągnikami. Mowa tutaj przede wszystkim o opryskiwaczach i siewnikach, a także o przyczepach służących do transportu zboża, owoców i warzyw bezpośrednio z upraw.
W rzadkich sytuacjach zaczepy służą tylko i wyłącznie obciążeniu maszyny rolniczej. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku małych traktorów, gdzie kluczowe znaczenie w przypadku niektórych prac ma odpowiednio duży nacisk na tylną lub przednią oś. W takim przypadku wykorzystuje się zaczepy o uniwersalnych rozmiarach.