Wyburzenie budynków to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Oprócz dopełnienia formalności, zatrudnienia specjalistów do rozbiórki, należy zadbać również o odpowiednią utylizację pozostałości po budynku. Co należy wiedzieć?
Formalności związane z wyburzeniem budynku
Wyburzenia starych budynków są czasem konieczne. Szczególnie wtedy, gdy budynek jest stary, koszt jego remontu nie opłacalny, lub stan techniczny nie pozwala na jego użytkowanie. Lepiej jest wtedy wyburzyć stary budynek, a w jego miejscu postawić nowy. Aby legalnie wyburzyć budynek, często należy najpierw uzyskać odpowiednie pozwolenie. Nawet jeśli jest on położony na działce, która jest naszą własnością. Brak odpowiednich dokumentów może skutkować nałożeniem kary.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy rozbiórka wymaga formalnej legalizacji. Bez wątpienia pozwolenia na wyburzenie wymagają wszelkiego rodzaju budynki wpisane do rejestru zabytków lub objęte nadzorem konserwatora. Podobnie budynki i budowle o wysokości od 8 metrów i powyżej. Istnieje również ogólna, prosta zasada, że wszystkie budowle, które otrzymały pozwolenie na budowę, muszą również uzyskać pozwolenie na rozbiórkę. Jeśli budowa obiektu nie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, należy jedynie zgłosić prace rozbiórkowe do odpowiedniego urzędu.
Jak przebiega proces wyburzania budynków?
Do wyburzania budynków należy zatrudnić odpowiednich specjalistów. Dzięki temu cały proces będzie wykonany bezpiecznie. Przed przystąpieniem do prac należy odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć teren, tak żeby żadne osoby postronne nie znalazły się w niebezpieczeństwie. Należy również zadbać o odłączenie wszelkich instalacji, demontaż okien i drzwi, jak również wszelkiego rodzaju sprzętów czy urządzeń. Samo wyburzenie zazwyczaj rozpoczyna się od rozbiórki dachu, następnie ścian działowych i nośnych. Po wyburzeniu należy zadbać o wywóz odpadów budowlanych. Obejmuje on zarówno wywiezienie większych elementów, jak i transport materiałów sypkich. Prawidłowo przeprowadzone wyburzenie pozwoli zachować bezpieczeństwo oraz nie będzie szkodliwe dla środowiska.