Tesla w Polsce, czyli elektryczność amerykańskiej firmy zawitała nad Wisłę

Tesla w Polsce

Do tej pory Tesla zawsze musiała być sprowadzana zza granicy, a nie można jej było kupić bezpośrednio u producenta w naszym kraju. Teraz to się zmienia i tak jak w Warszawie powstał już pierwszy serwis, tak teraz można zamówić samochód z polskimi cenami, na razie tylko online. Wszystko na dobre ma ruszyć do końca roku, a od 2021 na polskich ulicach może być o wiele więcej samochodów amerykańskiego producenta.

Pierwsze ceny najbardziej popularnych modeli – Tesla Model X

Obecnie w sprzedaży na polskiej stronie internetowej mamy trzy modele. Największy z nich to duży SUV, a więc Tesla X. Ten elektryk jest też najdroższy i obecnie, w nowym cenniku dla Polski kosztuje w podstawowej wersji 385 tysięcy złotych. Mocniejsza wersja, która do setki przyspiesza w 2,6 sekundy, a prędkość maksymalna to 250 km/h kosztuje 460 tysięcy złotych. Zasięg SUV-a nie jest tak duży, bo to jednie około 490 km. Oczywiście szybko można także podnieść cenę, np. dokupując system autopilota za około 40 tysięcy złotych czy zmieniając wyposażenie wewnątrz oraz lakier.

Drugi model dostępny w Polsce – Tesla Model S

Chyba najmniej chętnie wybierany z modeli Tesli, choć również bardzo interesujący. Mowa o Modelu S, czyli najmniejszym sedanie z możliwych do wyboru. Ten model jest jednak na średniej (z tych trzech) półce cenowej, a najmniej zapłacimy 360 tysięcy złotych. To wersja słabsza, Long Range z zasięgiem ponad 650 km. Przyspiesza ona do setki w 3,8 sekundy, a jej prędkość maksymalna to ponad 200 km/h. Nieco inaczej osiągi kształtują się w przypadku wersji Performance. Cena to 435 tysięcy złotych, a zasięg spada do 610 km. Przyspieszenie jednak zachwyca, bo to zaledwie 2,5 sekundy do setki.

Trzeci z modeli, najpopularniejsza trójka

Na koniec kilka informacji o polskich cenach najbardziej wziętego modelu Tesli – Modelu 3. To pierwszy model produkowany przez tę firmę, jeden z najlepszych w historii. Obecnie też najtańszy, bo trójkę można dostać już za nieco mniej niż 200 tysięcy złotych w wersji podstawowej. Tutaj zasięg wynosi około 410 km, a auto przyspiesza do setki w 5,6 sekundy. Prędkość maksymalna nie przekracza 200 km/h. Można także wybrać droższą wersję Performance, która jest od 260 tysięcy złotych i przyspiesza poniżej 4 sekund do setki. Zasięg jest mniej więcej taki sam, czyli wynosi około 400 km. Który model Tesli Ty wybierzesz, jeśli dodatkowo okaże się, że łatwo ją odebrać w salonie, a rządowe dopłaty obniżają cenę?