Styl rustykalny – czym się charakteryzuje

aranzacja wnetrz

Wiejski, spokojny i zgodny z naturą styl życia – to właśnie główne założenia wnętrz, jakie są aranżowane w nurcie utrzymanym w stylu rustykalnym. To nawiązanie do XIX-wiecznej ludowości, jak również tej z początków wieku XX. W mieszkaniach i domach stylizowanych właśnie na rustykalną modłę można poczuć się momentami niczym w gospodarstwie, ale nie oznacza to, że nie można w nich dać nuty nowoczesnej. Jak więc można scharakteryzować styl rustykalny?

​Jakie dodatki do stylu rustykalnego?

Wśród dodatków, które są charakterystyczne dla stylu rustykalnego można wymienić przede wszystkim te, które przywodzą na myśl dawny, wiejski styl życia. Doskonale sprawdzą się więc różnego rodzaju wiklinowe kosze, blaszane bańki na mleko czy też kamionkowe pojemniki, które niekoniecznie muszą pojawić się w kuchni. Wśród tekstyliów warto, aby dominowały wykonane z naturalnych materiałów, wśród nich takich jak len, bawełna czy też płótno.

​Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Mieszkanie w stylu rustykalnym to przede wszystkim gra ciepłej palety barw. Wśród niej dominuje przede wszystkim delikatna zieleń. Świetnie odnajdą się także różnej maści beże, jak i paleta bieli, różowego koloru czy też subtelnego błękitu. Pamiętajmy także o pastelowych kolorach – te bardzo dobrze odzwierciedlają klimat dawnych dworków oraz gospodarstw. Jeśli chodzi o meble, to stawiajmy na te, które są wykonane z drewna. Oprócz tego, że są przytulne, trwałe i sielskie, to staną się doskonałym uzupełnieniem pastelowych kolorów ścian.

​Salon w stylu rustykalnym, łazienka i kuchnia

Styl rustykalny z powodzeniem można wprowadzić do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia jak również metrażu. W każdym z nich stworzy klimat sprzyjający temu, że po prostu chce się w nim być. To sielska atmosfera nawiązująca do starych dworków oraz gospodarstw, więc nie może w nich zabraknąć materiałów i mebli, które będą sprzyjały jej stworzeniu. Pamiętajmy jednak o tym, że aranżując wnętrze w stylu rustykalnym niekoniecznie trzeba zatrzymać się jedynie na obszarze sielskości. Możemy wprowadzać także nowoczesne akcenty, jednak róbmy to w sposób wyważony. Na pierwszy plan mają się jednak wysuwać te gospodarsko-wiejskie klimaty – w końcu nawiązujemy do nich i o taki stylizacyjny efekt nam chodzi. Jeśli jednak tchniemy w nie ducha nowoczesności, możemy stworzyć wnętrze, w którym będzie chciało się odpocząć, ale jednocześnie będzie miało swój niepowtarzalny i ponadczasowy charakter.