Kocioł gazowy to serce systemu ogrzewania. Urządzenie to odpowiada za podgrzewanie wody krążącej w instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej. Dzięki niemu w Twoim domu jest ciepło i przytulnie nawet wtedy, gdy za oknami panuje przejmujące zimno. Aby kocioł zapewniał domownikom optymalne warunki termiczne, trzeba go odpowiednio ustawić, a następnie sterować jego pracą. Dowiedz się, na czym polega sterowanie kotłami gazowymi.
Czy obsługa kotła gazowego jest skomplikowana?
Kotły gazowe cieszą się tak wielką popularnością ze względu na stosunkowo niskie koszty paliwa, wysoką wydajność, bezawaryjność oraz bardzo łatwą obsługę. Kotły tego typu, których bogatą ofertę przygotował dla swoich klientów np. sklep internetowy Merkury, są praktycznie bezobsługowe. Wynika to z faktu, iż ich praca jest zautomatyzowana. Użytkownicy muszą jedynie ustawić parametry ich pracy, a później potrafić nią zarządzać. Każdy kocioł gazowy jest wyposażony w termostat umożliwiający sterowanie nim oraz regulację temperatury w pomieszczeniach. Dzięki niemu możliwe jest stałe utrzymywanie ustawionej wcześniej temperatury zasilania wody w instalacji c.o.
Jeżeli zdecydujesz się na regulację pracy kotła tylko przy pomocy termostatu, to będzie on dostarczać do ogrzewanych wnętrz wodę o stałej temperaturze niezależnie od tego, jakie jest aktualne zapotrzebowanie cieplne w Twoim domu. Jeśli w pomieszczeniach będzie za ciepło lub za zimno, będziesz musiał dostosować temperaturę podgrzewanej przez kocioł wody manualnie. Często takie rozwiązanie jest wystarczające, ale jeżeli chcesz, aby Twój piec pracował najefektywniej, warto wyposażyć go w dodatkowe regulatory. Są one dostępne np. do kotłów gazowych Junkers oraz urządzeń innych renomowanych producentów.
Jakie są rodzaje regulatorów?
Aby Twój kocioł zużywał mniej gazu, jednocześnie optymalnie ogrzewając pomieszczenia, warto dokupić do niego regulatory. Do wyboru masz:
Regulatory pokojowe
Sterują pracą kotła gazowego, biorąc pod uwagę temperaturę w pomieszczeniach, w których się znajdują.
Regulatory pogodowe
Mają zdalny czujnik temperatury zewnętrznej. Dzięki temu praca kotła jest dostosowana do temperatury powietrza zewnętrznego. Kiedy temperatura na zewnątrz maleje, czujnik zewnętrzny przekazuje tę informację do regulatora pogodowego, a ten do kotła. Piec dopasowuje wtedy swoją pracę do warunków zewnętrznych i zmienia parametry grzania.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby system ogrzewania jak najszybciej reagował na zmiany temperatury zewnętrznej, a tym samym, aby na skutek nagłej zmiany pogody wnętrza nie stawały się chłodniejsze, wybierz regulator pogodowy. Dzięki niemu praca kotła będzie najefektywniejsza, a komfort termiczny domowników najwyższy.