Standardy pokojów hotelowych

Pokoje hotelowe dostępne są w różnych standardach i cenach, co pozwala gościom na optymalne dopasowanie oferty do własnych wymagań. Wyposażenie zależy zazwyczaj od ilości gwiazdek i prestiżu hotelu. Najczęściej podział w tego rodzaju obiektach odbywa się według liczby łóżek, wielkości pomieszczeń lub dostępnych udogodnień. Jakie standardy pokojów hotelowych są najczęściej spotykane?

Wyposażenie pokoi hotelowych

Wyposażenie pokoi hotelowych obejmuje różne sprzęty i akcesoria będące w trakcie pobytu do dyspozycji gości. Każdy obiekt oferuje nieco inne warunki, dlatego też przed zdecydowaniem się na nocleg warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Wiele hoteli udostępnia szczegóły na stronie internetowej, np. Hotel Sleep.

Pokoje ekonomiczne cechują się niższym standardem, niż zwykłe pomieszczenia w obiekcie. Ich głównym założeniem jest zapewnienie noclegu najmniej wymagającym gościom w jak najkorzystniejszej cenie. Hotele w standardzie ekonomicznym gwarantują dostęp do ręczników i suszarki. Zwykle są ulokowane nieco gorzej na terenie budynku, np. z gorszym widokiem w stronę parkingu.

Pokoje w standardzie superior to znacznie lepsze wyposażenie, niż w standardowych wnętrzach. Osoby korzystające z tego rodzaju oferty mogą mieć dostęp np. do przestronnego balkonu, klimatyzacji lub wanny zamiast prysznica.

Podróżni decydujący się na pokoje deluxe mają zapewniony najwyższy standard udogodnień. Zależnie od hotelu, do dyspozycji gości pozostają takie sprzęty jak np. ekspres do kawy. Wiele osób ceni sobie również dostęp do minibaru, co zazwyczaj jest zagwarantowane w pokojach o tym standardzie.

Podział pokoi hotelowych

Pokoje hotelowe w większości obiektów skategoryzowane są według ilości łóżek. Taki podział funkcjonuje niemalże na całym świecie i pozwala na racjonalną ocenę stosunku ceny do ilości dostępnych miejsc noclegowych. Wyróżnia się pokoje:

  • jednoosobowe, czyli single room;
  • dwuosobowe z łóżkiem podwójnym, czyli double room;
  • dwuosobowe z dwoma łóżkami, czyli twin room;
  • czteroosobowe z dwoma podwójnymi łóżkami, czyli double-double.

Drugi podział uwzględnia wielkość pokoju hotelowego. Najczęściej spotykane są pomieszczenia typu studio, co zazwyczaj oznacza przestronne wnętrze dla dwóch lub trzech osób, np. rodziny z dzieckiem. Często zagwarantowany jest również dostęp do aneksu kuchennego i podstawowego wyposażenia, dzięki czemu możliwe jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Drugi popularny typ pokoju, czyli apartament, to dwupokojowe mieszkanie z osobną sypialnią, łazienką i aneksem kuchennym.