Sprawdzone sposoby na niskobudżetowe zakupy 

niskobudzetowe zakupy

Czy tego chcemy, czy nie – zakupy są nieodłącznym elementem naszego życia. Są osoby, którym robienie zakupów nie sprawia najmniejszego problemu. Część ludzi jednak ma z nimi spory kłopot. Osoby te mają skłonność do kupowania pod wpływem impulsu, dlatego każde wyjście do sklepu nadwyręża ich domowy budżet. Co więcej niewłaściwe gospodarowanie finansami jest przyczyną konfliktów w rodzinie. Jak robić kompleksowe zakupy nie wydając przy tym zbyt wiele?

Gdzie leży problem?

Jeżeli mamy problem z regularnym wydawaniem zbyt dużych pieniędzy powinniśmy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej go rozwiązać. Niekontrolowane zakupy z czasem jeszcze bardziej pogorszą naszą sytuację. Żeby znaleźć źródło problemu powinniśmy zapisywać wszystko co kupujemy (nawet jeżeli są to drobne rzeczy). Po około tygodniu przeanalizujmy naszą listę zakupów.

Warto zadać sobie również pytanie dlaczego kupujemy rzeczy, które nie są nam potrzebne. Czy chcemy się w ten sposób dowartościować, czy zakupy pomagają nam rozładować stres, czy po prostu wpadamy w sidła specjalistów od marketingu.

Osoby, dla których kupowanie różnych przedmiotów jest sposobem na podniesienie własnej wartości powinny zdecydować się na psychoterapię. Ci, którzy w ten sposób rozładowują stres powinni poszukać innego sposobu na pozbycie się negatywnych emocji – znacznie lepszym pomysłem niż kompulsywne kupowanie jest uprawianie sportu. Każda osoba, która ma kłopot z wydawaniem w sklepach zbyt dużo, musi zapoznać się z najpopularniejszymi sztuczkami sprzedażowymi.

Jak manipulują nami sklepy?

Warto zdawać sobie sprawę, że kupowanie zbyt dużej ilości niepotrzebnych rzeczy nie jest jedynie wynikiem słabości naszego charakteru. Podczas każdej wizyty w sklepie jesteśmy manipulowani. Do impulsywnych zakupów ma nas skłonić zapach świeżego pieczywa, czy pieczonego kurczaka (to działa zwłaszcza wtedy, gdy przychodzimy na zakupy głodni). Muzyka płynąca ze sklepowych głośników ma nam skłonić do dłuższych i bardziej powolnych zakupów. Duże znaczenie ma także rozmieszczenie produktów – rzeczy, po które klienci sięgają najczęściej są rozrzucone po całym sklepie. W efekcie klienci w ich poszukiwaniu muszą przejść przez wszystkie działy. Również słodycze i gazowane napoje przy kasie nie znajdują się tam przez przypadek. Musimy zdawać sobie sprawę, że produkty, które sklep chce sprzedać najszybciej znajdują się na linii naszego wzroku – wówczas sięgamy po nie najchętniej. Znajomość sztuczek marketingowych sprawia, że stajemy się świadomi i łatwiej jest nam kontrolować swoje decyzje zakupowe.

Jak kupować taniej?

Jeżeli tylko się postaramy, będziemy kupować taniej, a jednocześnie nie zrezygnujemy z żadnej potrzebnej nam rzeczy. Sekretem niskobudżetowych zakupów jest planowanie. W przypadku, gdy wybieramy się po produkty spożywcze, powinniśmy zaplanować co będziemy jeść w ciągu najbliższych kilku dni. Zaplanowanie posiłków na cały tydzień sprawi, że będziemy w stanie uniknąć kupowania niepotrzebnych produktów. Do tworzenia listy zakupów warto wykorzystać gazetki promocyjne Dino (albo innego sklepu, w którym chcemy zrobić zakupy). Niektóre produkty potrzebne nam do przygotowania posiłków są dostępne w atrakcyjnych promocjach – dlaczego więc z nich nie skorzystać.

Chodzenie na zakupy z listą sprawi, że unikniemy bezcelowego błądzenia po sklepie. Wiedząc co chcemy kupić od razu udamy się do właściwego stoiska. Jeżeli chcemy zrobić zakupy szybciej, możemy podzielić się listą z partnerem. Gdy mamy taką możliwość, warto wybrać się do sklepu w czasie, gdy panuje w nim najmniejszy ruch.

Osoby, którym trudno powstrzymać się od kupowania pod wpływem impulsu powinny zabrać ze sobą jedynie odliczoną sumę pieniędzy. Mając jedynie tyle, żeby kupić podstawowe produkty, nie ulegniemy atrakcyjnej promocji, gdyż po prostu nie będziemy mieli takiej możliwości. Jeżeli chcemy oszczędzać powinniśmy nauczyć się płacić gotówką – w ten sposób (w przeciwieństwie do płatności kartą) będziemy boleśnie odczuwać wydanie każdej złotówki.