Spór zakończony – Ritter Sport jedyną kwadratową czekoladą na niemieckim rynku

Rynek czekolady

To dość nietypowy news, ale i takim warto się czasem przyjrzeć. Od 10 lat firma Mondelez International, a więc właściciel na przykład czekolady Milka, starał się dowieść, że kwadratowa tabliczka czekolady to tylko element, który nie ma wpływu na postrzeganie przez odbiorców jakości produktu. Innego zdania okazali się sędziowie. W końcu Ritter Sport może powiedzieć o sobie, że jest jedyny.

Idea, która do dziś jest ciągle żywa

Wiadomo, jak ważna jest w Niemczech czekolada, a alpejskie mleko zmieszane z kakao tworzą najlepsze tabliczki na świecie. Niemcy jedzą jej bardzo dużo i mają bardzo szeroki wybór, słynąc ze smaku i jakości w tym zakresie. Nie inaczej jest ze światowymi potentatami, którzy właśnie rozstrzygnęli spór, w jakim kształcie można produkować czekoladę na niemieckim rynku. A właściwie zamiast nich zrobił to sąd, i to ostatniej możliwej instancji.

Małe, charakterystyczne, dość drogie, ale bardzo dobrej jakości czekolady Ritter Sport od firmy Alfrred Ritter od lat wpisują się w sklepy w całej Europie, w tym w Polsce. W naszych marketach można znaleźć bardzo smaczne, charakterystyczne produkty, które powstają już w takim kształcie od 85 lat. Od początku firma działała według motta „Quadratisch, Praktisch, Gut”, co oznacza „Kwadratowe, Praktyczne, Dobre”. W ten sposób była to pierwsza i jedyna czekolada, która zamiast prostokątnych tabliczek, proponowała je w kwadracie. Jakiś czas temu na pomysł podkradnięcia tego kształtu wpadła Milka. Teraz już wiemy, że nie zastosuje go u siebie.

Nie będzie kwadratów od fioletowej krowy

Koncern Mondelez International od 10 lat walczył z Ritterem o prawo do wykorzystania kształtu czekolady. Choć sądy w 2017 i 2018 orzekły, że to Ritter ma wyłączne prawo do używania tego kształtu w Niemczech, to jednak ponownie odbyła się rozprawa, tym razem ostateczna przed Federalnym Trybunałem Sprawiedliwości w Karlsruhe, a więc najwyższej instancji sądownictwa karnego i cywilnego w Niemczech. To także oznacza, że wyrok jest prawomocny i ostateczny.

Sędziowie uznali, że choć zgodnie z prawem sam kształt czegoś nie może podlegać pod prawo do wyłączności i kwestie patentowe, to jednak w tym przypadku, przez wzgląd na dotychczasową tradycję Milki i Ritter Sport, klienci kupujący kwadratową czekoladę oczekują pewnego wsparcia i wskazówki. To znaczy z kształtem utożsamiają jedyną taką czekoladę na rynku, czyli właśnie czekoladę Ritter Sport. Z tego też powodu Milka nie będzie mogła korzystać z patentu i dalej musi produkować czekoladę w prostokątnych tabliczkach.