Problemy kardiologiczne u zwierząt. Charakterystyka

lekarz weterynarz

Podjęcie się opieki nad zwierzęciem to nie tylko przyjemność z jego głaskania i zabawy, ale również obowiązek w postaci dbania o jego zdrowie. Choroby serca u zwierząt domowych mogą zostać wykryte w różnym wieku. Problemy kardiologiczne są dość często zauważane w szczególności u psów. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u weterynarza i osłuchiwanie serca.

Jakie są przyczyny problemów kardiologicznych u zwierząt?

Przyczyny wrodzonych wad serca mogą być genetyczne lub rozwojowe. W przypadku wady genetycznej na jej powstanie mają wpływ uszkodzenia struktur DNA, które pojawiły się we wczesnym etapie życia płodowego.

Natomiast wady rozwojowe mogą pojawić się w każdym etapie życia płodowego. Ich przyczyną jest negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Wrodzone wady serca są możliwe do wykrycia już na pierwszej wizycie. Dlatego jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc z nowym czworonogiem powinna być np. przychodnia weterynaryjna Chorzów.

Problemy kardiologiczne u zwierząt mogą być również związane z wadami nabytymi. Ta kategoria jest znacznie szersza, ponieważ choroby serca spowodować mogą różne czynniki, z którymi styka się zwierzę w życiu np. niewłaściwa dieta, zakażenia, wychowanie w niewłaściwym środowisku, stres.

Niektóre rasy psów są predysponowane do chorób serca. Przed zakupem warto więc zapoznać się z charakterystyką rasy i przygotować na ewentualne wydatki związane z leczeniem i specjalistyczną opieką, której mogą wymagać w późniejszym czasie.

Jakie są objawy problemów kardiologicznych u zwierząt?

Przyczyny chorób serca u zwierząt mogą być różne, lecz wiele z nich objawia się podobnym zachowaniem. Do najczęstszych objawów problemów kardiologicznych należą:

  • szybsze męczenie się zwierzęcia podczas wykonywania codziennych czynności np. zabawy lub pokonywania schodów,
  • utrata przytomności,
  • zmniejszenie apetytu i ogólna apatia,
  • charakterystyczny kaszel, który brzmi jakby zwierzę chciało coś odkrztusić.

Po zaobserwowaniu któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów u swojego zwierzęcia warto udać się na konsultację lub zadzwonić po pogotowie weterynaryjne Chorzów. W przypadku ratowania życia liczy się każda sekunda. Szybko podjęte leczenie znacznie zwiększa szanse powrotu zwierzęcia do pełni zdrowia.