Papier ceramiczny – czym jest i jakie posiada właściwości?

papier

Papier ceramiczny nie jest tym, na co wskazuje jego nazwa, czyli odmianą papieru służącego do pisania. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście temu, jak jest skonstruowany, gdyż ma on formę bardzo cienkiego arkusza. Czym jest jednak papier ceramiczny, jak jest wykonany i jakie są jego właściwości oraz zastosowania?

Papier ceramiczny – co to jest i jak się go wykonuje?

Materiał, jakim jest papier ceramiczny, to specjalny materiał termoizolacyjny. Jest on tworzony z wysokiej czystości włókien glinokrzemianowych z bardzo niewielką domieszką spoiwa organicznego. W ten sposób powstaje jednolity, cienki arkusz, który służy do izolacji systemów przemysłowych pracujących w bardzo wysokich temperaturach.

Papier ceramiczny może zastąpić na przykład maty izolacyjne w miejscach, gdzie dostępne jest bardzo niewiele przestrzeni na stworzenie wydajnej warstwy termoizolacyjnej. Można go bardzo łatwo dopasować do różnych kształtów i dzięki temu jest on dość popularny w przemyśle.

Jakie są właściwości papieru ceramicznego?

Przede wszystkim papier ceramiczny posiada świetne właściwości termoizolacyjne. W zależności od wersji może on bowiem izolować systemy, których maksymalna temperatura pracy wynosi 1200 lub nawet 1400 stopni. Z tego powodu jest on stosowany do uszczelniania urządzeń przemysłowych i domowych, tworzenia złącz kompensacyjnych, tworzenia izolacji dodatkowej płynnego metalu, wykładania wylewnic, tworzenia pokryw zatyczek otworów wlewowych, czy też jako medium oddzielające w lutowaniu twardym oraz spawaniu i lutowaniu.

Inne właściwości papieru ceramicznego, o których warto powiedzieć to na przykład łatwe dostosowywanie go do swoich potrzeb. Można go pociąć na arkusze dowolnej wielkości za pomocą zwyczajnych narzędzi, a także owinąć nim dowolne kształty, dzięki temu, że dobrze dopasowuje się do izolowanych systemów. Jest on również podatny na zaginanie. Jego maksymalna kurczliwość to zaledwie 4%, a wytrzymałość na rozciąganie wynosi >1 N/mm2.