Optyk dziecięcy – co warto wiedzieć o badaniu wzroku u dzieci?

optyk dzieciecy

Badania okulistyczne u dzieci pozwoli wykryć wrodzone, jak i nabyte wady wzroku. Pierwsze badanie wzroku dziecka tak naprawdę ma się już za sobą, ponieważ lekarz przy narodzinach przeprowadza takie badanie, kiedy natomiast udać się kolejny raz i dlaczego takie badania należy wykonywać regularnie?

Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na profilaktyczne badania?

Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecka powinno odbyć się między drugim a trzecim rokiem życia, chyba że jeden z rodziców lub oboje mają wady wzroku takie jak zez, lub daltonizm, wtedy na badanie należy udać się jeszcze w pierwszym roku życia dziecka. Często rodzice pytają jakie rzeczy może wykryć lekarz na tak wczesnym etapie życia dziecka, otóż może wykryć takie choroby jak retinopatia wcześniacza, która jest chorobą siatkówki i występuje u dzieci, które przyszły na świat przed planowanym terminem porodu.

Jeśli mieszka się w pobliżu stolicy, to warto odwiedzić optyka dziecięcego Praga Południe Optiker, gdzie można odbyć pierwsze profilaktyczne badanie wzroku swojego dziecka. Salon ten posiada również jedną usługę, która jest warta wyróżnienia, nazywa się ona „Dojazdem Optyka” i polega na tym, że okulista sam dojeżdża do domu dziecka na terenie Warszawy i wraz z domownikami dobierane są odpowiednie okulary dla dziecka. Robione jest to z myślą o stresie, jaki przechodzą dzieci w nowym miejscu oraz o dzieciach niepełnosprawnych. Dla starszych dzieci, zamiast okularów dobrym pomysłem mogą okazać się soczewki wysokoindeksowe w Warszawie, są idealne dla osób, które mają dużą krótkowzroczność, dla dzieci będą bardzo dobrym wyborem zamiast zwykłych okularów, w których szkła są grube i ciężkie.

W jakim celu wykonuje się profilaktyczne badania?

Profilaktyczne badania u dzieci wykonuje się po to, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której nieleczona wada może doprowadzić do zeza, a nawet do niedowidzenia. Kolejnym ważnym powodem, aby wykonywać tego typu badania, jest to, że dzieci a szczególnie te najmniejsze nie wiedzą o tym, że źle widzą.