Oczyszczalnie polecane dla restauracji

restauracja

Restauracje oraz pozostałe lokale gastronomiczne każdego dnia emitują bardzo duże ilości ścieków. Do produkcji nieczystości przyczyniają się zarówno pracownicy kuchni, jak i kelnerzy oraz odwiedzający dane miejsce goście. Do przechowywania i odprowadzania powstałych zabrudzeń potrzebny jest sprawny system z odpowiednim separatorem tłuszczu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie oczyszczalnie są polecane dla restauracji. Zapraszamy do lektury.

Kiedy budowa oczyszczalni dla restauracji jest szczególnie zalecana?

O tym, czy budowa oczyszczalni ścieków w pobliżu lokalu gastronomicznego jest konieczna, decyduje położenie restauracji. W przypadku lokali znajdujących się w centrum dużych miast, mających dostęp do publicznej sieci kanalizacyjnej, montaż własnej oczyszczalni mija się z celem. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to inwestycja całkowicie nieuzasadniona. Może być też niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni: Sytuacja diametralnie zmienia się w przypadku restauracji wybudowanych w znacznej odległości od miejskich aglomeracji – przy drogach ekspresowych lub na obszarach wiejskich z trudnym dostępem do kanalizacji ściekowej. Osoby prowadzące działalność gastronomiczną w tego typu miejscach często zmagają się z problemem odprowadzania nieczystości. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy budowa oczyszczalni. Należy jednak zastanowić się, jaki system oczyszczania wybrać, aby był sprawny i wydajny, a jednocześnie opłacalny pod względem ekonomicznym.

Jakie oczyszczalnie sprawdzą się w lokalach gastronomicznych?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy oczyszczalni przemysłowych przeznaczonych do montażu w lokalach gastronomicznych. Pierwszym z nich jest oczyszczalnia  drenażowa (ekologiczna) wyposażona w zbiornik z osadnikiem wstępnym, komorą natleniania oraz klarowania. Produkowane z żywicy wzmocnionej włóknem szklanym systemy mogą być montowane w obiektach o dobowym przerobie poniżej 7 m³.

W przypadku większych lokali dużo lepiej sprawdzi się oczyszczalnia z technologią złoża obrotowego. System określany jako oczyszczalnia biologiczna składa się z jednego zbiornika, w którym zachodzą wszystkie procesy oczyszczania ścieków. Wśród jego zalet znajdują się:

  • nieskomplikowana budowa,

  • łatwość obsługi i konserwacji,

  • cicha i praktycznie bezobsługowa praca,

  • niewydzielanie nieprzyjemnych zapachów,

  • niższe koszty eksploatacji w porównaniu do oczyszczalni drenażowej.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę własnej oczyszczalni?

Budowa własnej oczyszczalni do restauracji rozwiązuje problem gromadzenia oraz odprowadzania nieczystości produkowanych przez lokale gastronomiczne.  Z uwagi na fakt, że w restauracyjnych ściekach często znajduje się pochodzący z przygotowywania posiłków tłuszcz, do ich skutecznego przesyłu potrzebny jest trwały i wydajny system wyposażony w kilka separatorów. Można zamontować je przy każdym zlewozmywaku w kuchni lub w miejscu wyprowadzania ścieków z lokalu.

Montaż oczyszczalni to doskonała alternatywa dla klasycznego szamba. Choć koszt początkowy w przypadku oczyszczalni jest wyższy, to tania eksploatacja, w tym brak opłat związanych z koniecznością regularnego wywozu nieczystości, szybko równoważy poniesione na starcie wydatki. Własna oczyszczalnie jest przy tym ekologicznym sposobem na utylizację ścieków. Korzystanie z systemu biologicznego to przykład troski o środowisko naturalne. Oczyszczona w systemie woda może zostać ponownie wykorzystana, np. do podlewania znajdujących się na terenie obiektu roślin.