Nowe laptopy od Xiaomi. Czy niedługo i w tym segmencie wyrośnie groźny rywal dla Lenovo czy Della?

Laptop od Xiaomi

Apple w kontekście laptopów wydaje się niezagrożony. Jakość, styl, parametry – tu wszystko się zgadza. Oczywiście problemem jest cena, ale tak jest ze wszystkimi produktami z logo nadgryzionego jabłka na plecach. Jednak dla osób, którym nie podoba się przepłacanie pozostają inne firmy. Tak jak spór między Samsungiem a Apple w kontekście samochodów rozstrzyga Xiaomi, tak niedługo może być tam, gdzie decydujesz między ASUS-em, Lenovo i Dell-em. Czas na nowe laptopy od Xiaomi.

Dwa warianty CPU – Xiaomi z Intelem i Xiaomi z AMD

Xiaomi jest firmą, która penetruje różne rynki i generalnie pojawia się na wielu polach w kontekście technologii. Dlatego nie dziwi fakt, że z czasem firma z Chin postawiła na laptopy. Zaczęło się kilka lat temu, a dziś na rynek wchodzą kolejne modele marki Redmi. Kilka tygodni temu chiński gigant przedstawił RedmiBook 16. Był to laptop wyposażony w procesor AMD Ryzen 5 4500U albo, w droższej wersji, w AMD Ryzen 7 generacji 4700U. Laptop zyskał sobie przychylność, był lekki, szybki i nowoczesny – przynajmniej na zdjęciach.

Nie minęła chwila i ten sam model jest już dostępny z innymi komponentami, a dokładniej z innym procesorem. Xiaomi postanowiło postawić także na Intela, oferując RedmiBooka 16 napędzanego procesorami z serii Ice Lake. Mamy tu więc możliwość zakupu sprzętu z modele Intel Core i5-1035G1 oraz Intel Core i7-1065G7. Pozostałe parametry w większości się nie różnią i są bardzo dobrze ze sobą skomponowane. Mamy więc tutaj maksymalnie 16 GB RAM-u, dysk SSD o pojemności 512 GB i coś, co może być języczkiem u wagi w przypadku wyboru tego rodzaju laptopa – dedykowana grafika.

Jaka grafika jest dostępna w laptopach Xiaomi

Chiński producent postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy chcą mieć jak najbardziej uniwersalny komputer. Zmieścił więc w środku całkiem niezłe parametry procesora czy pamięci RAM, a do tego zadbał o małą niespodziankę. Mowa o dedykowanej karcie graficznej. To układ graficzny od Nvidii, czyli GeForce MX350. To karta dość tania, pochodząca ze średniej półki, jednak do zagrania w większość tytułów a dość dobrym poziomie całkowicie wystarczająca. A to sprawia, że RedmiBook 16 jest godnym przeciwnikiem wielu laptopów ASUS-a, Lenovo czy Della.

Na koniec kilka słów o cenach. Nowy laptop Xiaomi z procesorem Intela to cena od 2700 złotych netto do ponad 3000 złotych z lepszą wersją. Podobnie kształtuje się także rozpiętość cenowa komputerów z procesorami od AMD na pokładzie.