Nawilżający krem do twarzy — co warto o nim wiedzieć?

pielegnacja twarzy

Każda skóra niezależnie od typu i wieku potrzebuje codziennej dawki nawodnienia. Dlatego właśnie krem nawilżający powinien stanowić bazę pielęgnacji każdej osoby — zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jego zadaniem jest ochrona naskórka przed utratą wilgoci przez dostarczenie mu składników, które ograniczają odparowywanie wody. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Jak działa krem nawilżający?

Woda, która jest w naskórku, przechodzi do niego ze skóry właściwej. W zależności od warunków zewnętrznych i działania różnego rodzaju mechanizmów może przenikać na powierzchnię i odparowywać szybciej lub wolniej. Zadaniem kremu nawilżającego jest powstrzymanie nadmiernej utraty wilgoci. Wykorzystuje się w tym celu dwa mechanizmy — zatrzymywanie cząsteczek wody, czyli higroskopijność oraz wzmocnienie bariery hydrolipidowej.

Kto powinien używać kremu nawilżającego?

Nawilżający krem do twarzy powinien być stosowany przez każdą osobę, niezależnie od wieku i płci. Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje cery potrzebują nawilżenia. Zwłaszcza posiadaczki skóry mieszanej lub tłustej często rezygnują ze zastosowania takich kosmetyków w obawie, że ich cera będzie jeszcze mocniej się błyszczeć. Jest to błąd, ponieważ nieodpowiednio nawilżony, przesuszony naskórek produkuje więcej sebum.

Jakie składniki powinien zawierać krem nawilżający do twarzy?

Dobry krem nawilżający do twarzy powinien zawierać składniki, które zapobiegają utracie wilgoci, takie jak kwas hialuronowy, który jest jedną z najbardziej higroskopijnych substancji. Może posiadać też witaminę E oraz lipidy, które tworzą warstwę ochronną na naskórku.

Kosmetyk taki często ma w swoim składzie substancje takie jak: masło shea, niacynamid, nienasycone kwasy tłuszczowe, mocznik, glicerynę, ceramidy, a także skwalen. Dobrze, jeżeli krem na dzień posiada także filtry przeciwsłoneczne. Wpływ promieniowania uv na skórę jest dobrze znany. Przyśpiesza jej proces starzenia się, a dodatkowo może powodować nowotwory. Z tego powodu niezależnie od pory roku należy nakładać na twarz produkty z wysokim filtrem SPF.