Najważniejsze parametry techniczne pras krawędziowych

prasa przemyslowa

Prasa krawędziowa to urządzenie wykorzystywane do zagniatania i wyginania blach z metalu. Stosowana jest przede wszystkim w przemyśle ciężkim, automotive i budowlanym. Zakup prasy krawędziowej to duża inwestycja, dlatego należy wiedzieć, na jakie parametry warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednią maszyny, a także jakie dodatkowe funkcje prasy mogą okazać się przydatne w danym zakładzie.

Czym jest prasa krawędziowa?

Najczęściej obrabianymi materiałami przy pomocy prasy krawędziowej są stal czarna, nierdzewna i aluminium. Dzięki wyposażeniu prasy w odpowiednie matryce i stemple, może być wykorzystywana do zaginania blach pod wybranym kątem. Prasy krawędziowe można stosować zarówno do zagniatania, jak i karbowania metalowych blach. Wybór parametrów prasy krawędziowej zależy m.in. od rodzaju obrabianego materiału, który ma wpływ na prędkość gięcia. Ważne są też wymiary elementów, do których maszyna musi być dostosowana. Najczęściej długość cięcia wynosi od 1000 mm do 10 000 mm.

Z czego składa się prasa krawędziowa?

Prasa krawędziowa składa się ze stołu roboczego, który w przypadku nowoczesnych maszyn ma wbudowany system wginania i wyginania, a najlepsze z nich oferują również wginanie hydrauliczne. Nad stołem znajduje się poprzecznica, na której można instalować odpowiednie stemple. Do innych elementów pras należą płyty ustalające, pedał oraz wsporniki, suwaki i zderzak. Za najlepsze, uważane są maszyny ze sterowaniem numerycznym CNC, które pozwalają na programowanie wykonywanych przez prasę czynności. Wybierając produkt, warto również zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w tryb zwiększonej prędkości roboczej, daje możliwość programowania kąta i kontroli pętli zamkniętej, a także czy zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Nowoczesne prasy krawędziowe wyposażone w liczne funkcje oferuje np. firma Maszyny Polskie z Torunia.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając prasę krawędziową?

Najważniejsze parametry pras krawędziowych, to:

  • prędkość gięcia,
  • długość gięcia,
  • liczba osi,
  • siła nacisku,
  • moc silnika głównego,
  • odległość między kolumnami,
  • ilość ramion podporowych.

Wybierając prasę krawędziową, należy zwrócić uwagę nie tylko na prędkość gięcia, ale też na roboczą prędkość belki oraz prędkość osiąganą przez maszynę podczas powrotu belki do swojej pozycji.