Myjka ciśnieniowa do auta i nie tylko – jak dobrać odpowiednią, by utrzymać pojazd w czystości?

Myjka ciśnieniowa

Wbrew pozorom myjka ciśnieniowa nie nadaje się tylko do mycia felg, ale i do wielu innych rzeczy, także przy samochodach. Dlatego coraz więcej osób rozgląda się za jej zakupem, ale wciąż nie wiemy, jakie parametry są ważne, by móc z niej korzystać tak, jak się to robić powinno. Dlatego dziś pokażemy kilka najważniejszych aspektów, byś wiedział, jak wybrać model adekwatny do potrzeb.

Cena myjki ciśnieniowej i dlaczego nie warto wybierać najtańszej?

Rozpiętość cenowa myjek ciśnieniowych jest naprawdę duża. Można dostać je już za około 200 złotych, a średnie modele kosztują około 1000 złotych. Z kolei w przypadku najlepszych urządzeń może to być nawet do kilku tysięcy złotych. Są to jednak modele profesjonalne i o nich rozmawiać tu nie będziemy. Do domowego mycia lepiej porównać takie do 1500 złotych i wskazać, dlaczego w tym przypadku nie opłaca się oszczędzać.

Najważniejsze parametry myjek ciśnieniowych

Tego rodzaju sprzęt jest potrzebny, by wymyć samochód, a wbrew obiegowej opinii wcale nie musi to być szkodliwe dla karoserii. Pod warunkiem, oczywiście, że będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę. W większości przypadków od razu otrzymasz informację co do mocy maksymalnej i łatwo popełnisz błąd. Sprawdzaj zawsze wartości robocze, bo dzięki temu będziesz wiedział pod jakim ciśnieniem wylatuje woda w samym miejscu opuszczenia dyszy. Lepiej, by nie było ono zbyt małe, ale liczy się też powierzchnia, bo wąski strumień będzie ostry jak nóż. A nie o to tutaj chodzi.

Lepiej wybrać myjkę o mniejszym ciśnieniu, także tym roboczym, ale o większym przepływie wody niż na odwrót. Dlaczego? Wszystko przez to, że o wiele bardziej wydajna będzie ta, której przepływ jest większy, nawet przy nieco mniejszej mocy roboczej. Nie daj się więc nabrać na cienki strumień niewielkiej ilości wody pod silnym ciśnieniem. Lepiej poczytaj i sprawdź, jakie możliwości rzeczywiste daje dany model myjki ciśnieniowej.

Kilka istotnych aspektów

Oprócz samej wody patrz także na parametry funkcjonalne. Chodzi tu między innymi o długość węża, by komfortowo czyścić w każdym miejscu swoje auto, parametry węża, który powinien być zbrojony, by można go było zginać i zagniatać, a także możliwości przechowywania urządzenia, bo w przypadku, gdy nie masz jak jej złożyć, będzie zajmowała zbyt wiele miejsca, a w efekcie jej przechowywanie będzie nieefektywne. Pamiętaj o każdym aspekcie i wybieraj myjkę nie po to, by zaoszczędzić. Polecamy modele oscylujące wokół tysiąca złotych. Mają najlepszy stosunek jakości do ceny i są o wiele bardziej solidne niż tańsze zamienniki.