Montaż paneli fotowoltaicznych – czy jest on opłacalny?

czyszczenie paneli

Montaż paneli fotowoltaicznych to działanie które zmierza ku generowaniu oszczędności za korzystanie z energii elektrycznej jak również do tego, aby wpisać się w działania zmierzające do ochrony środowiska naturalnego. Branża OZE bardzo prężnie się rozwija i niewiele wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Na pojawienie się instalacji fotowoltaicznej decydują się już nie tylko zamożni inwestorzy w dużej mierze z uwagi na to, że jej koszt jest zdecydowanie mniejszy niż kilka lat temu, a ponadto możliwe jest uzyskanie dotacji na zakup modułów. Sprawdźmy dlaczego ich montaż jest opłacalny i w jaki sposób należy prawidłowo go przeprowadzić.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

Pytanie pt. jak prawidłowo ustawić panele fotowoltaiczne bez względu na to czy mamy do czynienia z fotowoltaiką w Rzeszowie czy innych miastach zadaje sobie bardzo wielu inwestorów. W dużej mierze dlatego, że nie jest to zadanie należące do najłatwiejszych, a ponadto to od prawidłowego montażu zależy to, czy nasza instalacja fotowoltaika będzie działała w sposób prawidłowy. Kolejna ważna kwestia, zlecenie przeprowadzenia jej montażu fachowcom, którzy znają się dobrze na tego rodzaju działaniach. One zwyczajnie nie mogą być kwestią przypadku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą warunkowały podjęcie decyzji pt. montujemy panele na dachu, na gruncie a może na elewacji?

Kiedy decyzja została już podjęcia i decyzja padła na dach, to koniecznie sprawdźmy z jakim kątem nachylenia musimy mieć do czynienia. Optymalny to przedział między 30 a 40 stopniami. Jeśli nie jesteśmy w stanie takiego zapewnić, wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w konstrukcję korygującą.

Zobacz także: https://otobiznes.pl/korzystanie-z-paneli-fotowoltaicznych-co-warto-o-nich-wiedziec/

Do montażu paneli na gruncie należy także odpowiednio się przygotować. Oznacza to, że teren na którym ma znaleźć się przydomowa elektrownia musi być właściwie uprzątnięty, a poza tym nie może być w nim mowy o różnego rodzaju nierównościach. Pamiętajmy także o skrojonej na miarę modułów konstrukcji wspierającej.

Kiedy już decyzja o wyborze miejsca została podjęta przyjdzie czas na właściwą ekspozycję paneli. Jeśli mowa o optymalnej, to bardzo dobrze jest postawić na południową. Panele będą wydajne także po ustawieniu ich na południowy-zachód. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy zrobić montaż na południowy-wschód, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie mamy do czynienia z zacienieniem.

Jakość paneli ma ogromne znaczenie na drodze do ich prawidłowej eksploatacji

Pamiętajmy o tym, że o ile montaż paneli w tym takich jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ jest ogromnie istotny i to on mocno wpływa na jakość ich działania jak również żywotność, o tyle zanim on nastąpi należy dokładnie przemyśleć wszelkie kwestie związane z ich wyborem. Absolutnie nie może być to decyzja podjęta pochopnie. Musi być ona skrojona na miarę zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Musimy wiedzieć, że każdy ma inne – istotnie różni się to, które ma np. budynek, który dopiero jest w fazie powstawania, a inne ten, który jest już eksploatowany przez wiele lat. Czyszczenie paneli z równego rodzaju zanieczyszczeń w postaci pyłu, kurzu czy też mchu powinno odbywać się optymalnie dwa razy w roku. Mowa o wiośnie oraz o jesieni. Powinno wykonywać się tego rodzaju prace wczesnym rankiem, albo też późnym popołudniem – nie może być zbytniego nasłonecznienia. Do czyszczenia przyda się miękka gąbka w pakiecie ze specjalnym środkiem czyszczącym. Nie bez znaczenia pozostaje także rola mopa płaskiego.