Kupujemy samochód rodzinny – nowy czy używany?

jaki samochod kupic

Auta rodzinne są coraz częściej kupowane ze względu na ich funkcjonalność i wygodę. Gdy podejmie się już decyzję w sprawie wyboru marki i modelu pojazdu, pozostaje sfinalizowanie transakcji. Zazwyczaj jednak na tym etapie pojawia się problem ze zdecydowaniem się na kupno samochodu używanego lub prosto z salonu. Jakie auto wybrać dla dużej rodziny?

Auto rodzinne – zalety i wady samochodu używanego

Od wielu lat istnieje przekonanie, że kupno samochodu rodzinnego z drugiej ręki wiąże się z ryzykiem nabycia niesprawnego lub awaryjnego auta. Nie jest to prawdą, ponieważ obecnie istnieje wiele firm, które zajmują się skupem i sprzedażą uprzednio sprawdzonych pod względem technicznym aut używanych. Tego typu serwisy zapewniają gwarancję oraz dostarczają wszelkich danych o aktualnym stanie pojazdu. Poza tym istnieją punkty autoryzowane przez salony samochodowe, w których również można dokonać zakupu aut używanych.

Po zakupie auta używanego można dokonać auto detailingu, który podniesie walory estetyczne i użytkowe starszego samochodu. Ile kosztuje auto detailing? Kompletna usługa detailingowa wyceniana jest nawet do 5500 zł, a z dodatkiem wykorzystania folii PPF nawet do 20 000 zł. Kolejnym atutem kupna takiego pojazdu jest jego przystępna cena.

Poza udogodnieniami nabycie samochodu używanego może wiązać się również z problemami dla jego właściciela. Gdy takie auto kupowane jest z niepewnego źródła, bez aktualnego przeglądu i danych o jego usterkach, można się spodziewać, że nie posłuży długo lub jego naprawa będzie kosztowała więcej od jego ogólnej wartości.

Auto rodzinne – zalety i wady samochodu z salonu

Niewątpliwą zaletą kupna samochodu prosto z salonu jest jego niska eksploatacja. W związku z tym, że auto jest nowe, można mieć pewność, że usterki i mechaniczne zarysowania czy też szkody nie mają prawa zaistnieć. Wadami fabrycznymi świeżo upieczony właściciel minivana również nie musi się przejmować. To dlatego, że przy kupnie pojazdu z autosklepu można dostać paroletnią gwarancję, która obejmuje wady w procesie produkcyjnym.

Oprócz zalet, które wynikają z kupna samochodu z salonu, istnieją również wady zdecydowania się na tego typu transakcję. Dokonując zakupu w autoryzowanym salonie, należy liczyć się, że po wyjeździe z autosklepu minivan straci nawet 10% swojej wartości. Gdy przeanalizuje się ceny tego rodzaju pojazdów, można zdać sobie sprawę, że 10% wartości może być szacowane nawet na parędziesiąt tysięcy złotych.

Jakie auto jest najlepsze dla rodziny?

Samochód rodzinny powinien być przestronny, bezpieczny, funkcjonalny oraz ekonomiczny, ale również wygodny dla każdego uczestnika jazdy. Istnieją typy aut, które spełniają wszystkie te standardy. Są to m.in. minivany, vany czy też SUV-y.

Jakie auto jest warte rozważenia zakupu? Samochodem, który najlepiej sprawdzi się przy dużej rodzinie, jest minivan. Tego typu auta odznaczają się dużym bagażnikiem, wygodnym oraz przestronnym wnętrzem, jak i dużą ilością miejsc do przechowywania. Dużym plusem tych pojazdów jest modyfikacja przestrzeni na bagażnik. W minivanie większość modeli ma możliwość rozłożenia siedzeń w ostatnim rzędzie i stworzenia dodatkowej przestrzeni z tyłu auta. Zarówno zakup minivana używanego, jak i tego prosto z salonu to dobry wybór. Jednak czy warto kupić auto z salonu, czy może używane po auto detailingu?

Samochód rodzinny – wybrać używany czy nowy?

Decyzję o zakupie auta używanego czy też z salonu powinno się podjąć indywidualnie. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie lepiej kupić auto używane ze sprawdzonego sklepu online ze wszystkimi przeglądami niż nowy samochód.

Zarówno nowy samochód, jak i używany należy nabyć, posiadając już pewną wiedzę na temat danego modelu. Istotne jest również zapoznanie się z opiniami osób posiadających już taki sam pojazd. Przy samochodach używanych szczególną uwagę powinno się zwrócić nie tylko na stan techniczny samochodu, ale również na rok jego produkcji oraz ważność dokumentów.

Przed dokonaniem zakupu dobrze jest podjąć jazdę próbną, która może pomóc przy wstępnej diagnostyce auta, jak i podjąć decyzję w sprawie kupna. Nowe auto z salonu należy dokładnie przejrzeć i upewnić się, że nie posiada wad fabrycznych i jeżeli istnieje taka możliwość, także dokonać jazdy próbnej.