Kryteria wyboru fajerwerków

wybor fajerwerkow

Wiele osób nie wyobraża sobie hucznej zabawy bez puszczania fajerwerków. Sklepy z tego typu artykułami przeżywają prawdziwe oblężenie zwłaszcza przed Sylwestrem. Mnogość dostępnych tam produktów sprawia jednak, że wielu klientów ma poważny problem z doborem odpowiednich modeli dla siebie. Nie wiesz, na co powinieneś koniecznie zwrócić uwagę przy nabywaniu takich wyrobów, jak fajerwerki? Zapoznaj się z treścią artykułu.

Podstawowa klasyfikacja fajerwerków 

Fajerwerki dzieli się na różne rodzaje. Poszczególne modele sprzedawane w takich miejscach, jak sklep z fajerwerkami ze Szczecina, różnią się przede wszystkim tworzonymi po odpaleniu efektami wizualnymi i akustycznymi. Najczęściej wśród sztucznych ogni wyodrębnia się:

  • rzymskie ognie – wielostrzałowe fajerwerki w postaci długich tub uwieńczonych lontem; wystrzeliwują kule świetlne;
  • wyrzutnie – modele proste i kątowe; po detonacji tworzą na niebie widowiskowe efekty w formie np. gwiazd albo pióropusza;
  • rakiety – wydające po odpaleniu dźwięk, zazwyczaj razem z rozbłyskiem;
  • petardy – tworzą znikomy efekt wizualny w postaci krótkiego rozbłysku; do ich detonacji potrzebne jest źródło ognia albo uderzenie o podłogę;
  • wulkany i fontanny – artykuły w kształcie stożka; po odpaleniu przypominają wybuchający wulkan albo tryskającą wodą fontannę;

W sklepach dostępne są również zimne ognie. Są to modele w postaci cienkiego drucika, z którego wydobywają się iskry po podpaleniu. Artykuły te można używać w domu.

Jak wybrać najlepsze fajerwerki?

Zanim zakup sztucznych ogni stanie się faktem, najpierw należy zwrócić uwagę na oznaczenia wybranych produktów. Zamieszczone na wyrobach pirotechnicznych informacje powinny zawierać takie dane, jak nazwa i adres producenta, nazwa, rodzaj oraz klasa towaru, rok produkcji oraz ilość wykorzystanego w procesie wytwórczym materiału wybuchowego. Ponadto wskazane jest również powiadomienie ewentualnego nabywcy o minimalnej bezpiecznej odległości, w jakiej można używać sztucznych ogni oferowanych przez takie renomowane hurtownie fajerwerków, jak POL-EXPANCE.

Należy również pamiętać o właściwym przechowywaniu wyrobów pirotechnicznych. Artykuły zdatne do nabycia muszą być całkowicie suche. Powinny także koniecznie pochodzić z oryginalnych nieuszkodzonych opakowań.