Kremacja zwłok czy tradycyjny pochówek – na co się zdecydować?

pogrzeb

W Polsce coraz częściej pojawiają sie debaty na temat tego, czy lepiej sprawdzi się kremacja zwłok, czy też tradycyjny pochówek zwłok z pomocą trumny. Który sposób jest lepszy, czym one się od siebie różnią i na który najlepiej się zdecydować?

Kremacja zwłok – wady i zalety, gdzie jest oferowana

Usługa taka jak kremacja zwłok w Międzylesiu to część oferty domów pogrzebowych, które posiadają specjalny piec służący do kremacji, a także pracowników, którzy wiedzą jak obchodzić się z ciałem zmarłego tak, by oddać mu pełen szacunek podczas jego ostatniej drogi. Ten sposób polega na całkowitym spopieleniu zwłok zmarłego wraz z trumną.

Kremacja zwłok, którą oferuje dom pogrzebowy w Międzylesiu to przede wszystkim nowoczesny sposób na pochowanie zmarłego, który zakłada pełny jego szacunek, ale też jest tańsza od tradycyjnego pochówka i niezwykle prosta. Wbrew pozorom nie zakłada także łamania wszelkich zasad obrządku pogrzebowego, które zostały ustalone przez kościół katolicki, więc jest to też możliwość dla osób wierzących.

Kremacja czy tradycyjny pochówek – co wybrać?

Wybór pomiędzy kremacją a tradycyjnym pochówkiem to kwestia czysto indywidualna, która zależy od tego, co postanowi rodzina. Oczywiście jeśli zmarły jasno wyraził się przed śmiercią, że preferuje pewien sposób pochówku to jednym z objawów szacunku do osoby, której już z nami nie ma będzie spełnienie jej woli i pochowanie jej tak, jak tego chciała. Ostatniej woli nie powinniśmy kwestionować, szczególnie jeśli była wyrażona przez osobę bardzo nam bliską.

Wybór kremacji przede wszystkim jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. W ten sposób nie ryzykujemy zanieczyszczeniem dróg gruntowych przez rozkładające się zwłoki. Ponadto coraz częściej brakuje miejsca na cmentarz, a urny zajmują znacznie mniej miejsca niż trumna z ciałem zmarłego. Dodatkowo urnę można umieścić nawet w grobie rodzinnym, w którym w teorii brakuje już miejsca. Kremacja zwłok jest też tańsza niż tradycyjna forma pochówku.