Osoba decydująca się na kupno mieszkania powinna zwrócić uwagę na szereg aspektów sprawiających, że dana nieruchomość jest atrakcyjna. Dostęp do szerokiej oferty miejsc pracy na rynku, tereny zielone wokół mieszkania, rozwinięta komunikacja miejska to nieliczne składowe, na które będziemy zwracać uwagę przy decyzji kupna mieszkania. Dodatkowo stan nieruchomości nie powinien być dla nas obojętny. W zależności od ceny, wewnętrzne wyposażenie mieszkania będzie się różnić. Powinniśmy więc wybrać mieszkanie, którego wartość będzie sprawiedliwie oceniona, a cena niezawyżona. W tym celu warto wybrać się do biura wyceny nieruchomości i poprosić o pomoc w wycenie interesującego nasz mieszkania.
Kupno mieszkania – dodatkowe koszty
Kupując nieruchomość musimy mieć na uwadze, że oprócz kosztów samego mieszkania, mogą pojawić się dodatkowe opłaty. Musimy być przygotowani na zapłatę podatku, uiszczenie opłaty notarialnej. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, do naszego obowiązku będzie należało założenie księgo wieczystej. W przypadku wzięcia kredytu należy do nas również wpisanie hipoteki na rzecz banku.
Zainteresowany sprzedażą mieszkania?
Sprawdź nasz skup nieruchomości online – https://kupujemym.pl/
Poszukiwanie mieszkania na własną rękę często przysparza nam wielu problemów. Bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy dotyczące rynku mieszkaniowego, możemy mieć trudności z oceną, czy dane mieszkanie jest warte naszej uwagi. Naturalnie oględziny mieszkań, przeszukiwanie stron internetowych z tysiącami ofert zajmuje bardzo dużo czasu. Jednoczesne połączenie pracy oraz szukanie odpowiedniego mieszkania może przysporzyć nam wielu kłopotów. Warto skorzystać wówczas z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomości. Osoby pracujące w takich agencjach są bardzo dobrze zorientowane w rynku mieszkaniowym oraz we wszelkich aspektach prawnych. Będzie w stanie na podstawie opisu naszych potrzeb i budżetu, wyselekcjonować nieruchomości godne naszej uwagi. Kłopot z głowy. Prowizja takiej usługi wynosi średnio 2-3% wartości nieruchomości. Pomocne jest również to, że jest płatna w momencie realizacji transakcji, więc nie musimy mieć wcześniej uzbieranej sumy pieniędzy, aby opłacić pośrednika.
Podpisanie umowy u notariusza
Ostateczna umowa sprzedaży powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Taksa notarialna określa maksymalne wynagrodzenie notariusza. Ostateczna wartość jaką będziemy musieli uiścić zależy również od wartość przedmiotu sprzedaży.
Rynek wtórny
Przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego musimy być gotowi na uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% nieruchomości. Podatek PCC należy uiścić w przeciągu 14 dni od podpisania umowy kupna – sprzedaży.
Mając na uwadze wszystkie te formalności i opłaty rozsądnym rozwiązaniem jest wynajęcie agenta nieruchomości, który pomoże nam w pełnej dokumentacji, wyborze mieszania i dopełnieniu wszelkich formalności. Zaoszczędzi nam to wiele czasu i zmartwień. Samodzielne dokonanie tych elementów jest jak najbardziej możliwe, jednak dobrze jest zorientować się zawczasu jakich dokumentów będzie wymagał cały proces oraz w jakich cenach aktualnie sprzedawane są mieszkania.