W naszych gabinetach okulistycznych można nie tylko zbadać wzrok, ale również poddać się zabiegom, które mają na celu leczenie poważnych schorzeń. Jednym z takich zabiegów jest tak zwana iniekcjach doszklistkowych, czyli wykonaniu zastrzyku do wnętrza gałki ocznej w celu podania specjalistycznego preparatu leczniczego. Komu i kiedy wykonuje się taki zabieg? Jakie są do niego wskazania i czy należy się go obawiać?
Jakie są wskazania do wykonania iniekcji doszklistkowej?
Celem iniekcji doszklistkowej jest uzyskanie większego stężenia leku wewnątrz gałki oka, niż miałoby miejsce w przypadku aplikacji na jego zewnętrzne struktury. Możemy wyróżnić kilka schorzeń, w przypadku których przeprowadzenie tego zabiegu jest wskazane. Mowa tutaj przede wszystkim o schorzeniu zwanym w skórcie z angielskiego AMD (Age-Related Macular Degeneration), czyli o zwyrodnieniu plamki żółtej związanej z wiekiem.
Iniekcje doszklistkowe są również wykonywane w przypadku retinopatii cukrzycowej, cukrzycowym obrzęku plamki żółtej oraz obrzęku plamki wtórnego do zakrzepu naczyń żylnych siatkówki. Okulista może również zalecić wykonanie iniekcji w przypadku zdiagnozowania neowaskularyzacji podsiatkówkowej w krótkowzroczności, która polega na obecności nieprawidłowych naczyń pod siatkówką.
Jak przebiega zabieg iniekcji doszklistkowej?
Wiemy już, w jakich przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegu iniekcji doszklistkowej. Dla wielu pacjentów istotne jest również to, w jaki sposób przebiega cała procedura i czy jest bezpieczna. O szczegóły postanowiliśmy spytać specjalistę kliniki okulistycznej Pryzmat, który wytłumaczył:
– Zabieg iniekcji doszklistkowej może być przeprowadzony wyłącznie w specjalistycznej placówce okulistycznej. Dzieje się tak dlatego, że wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi oraz zachowania sterylności zabiegu. Warto również podkreślić, że jest to zabieg małoinwazyjny. Cała procedura jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg rozpoczyna się od aplikacji kropli znieczulających i przemycia worka spojówkowego przy pomocy roztworu powidonu jodu celem wyjałowienia powierzchni oka.. Następnie wykonywany jest zastrzyk, który trwa dosłownie 2-3 sekundy. Lekarz używa do tego bardzo cienkiej igły. Następnie zabezpiecza się oko opatrunkiem. Procedura trwa zaledwie kilka minut i nie trzeba się jej obawiać, ponieważ jest małobolesna i bardzo rzadko pojawiają się powikłania. Należy jednak pamiętać zaleceniach jakie wydaje lekarz po zabiegu i nie lekceważyć ich.