Kiedy warto skorzystać z usług księgowości?

ksiegowosc

Prowadzenie firmy wymaga załatwienia wielu formalności. Zarówno przy jej zakładaniu, jak i podczas funkcjonowania. Wszystkie dokumenty muszą być wypełnione w odpowiednim czasie i w prawidłowy sposób. Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnej księgowości?

Kiedy zatrudnić firmę zajmującą się księgowością?

Korzystanie z usług firmy zajmującej się księgowością będzie nieocenione w każdym momencie prowadzenia działalności. Na początku drogi konsultacja z firmą prowadzącą księgowość w Płocku czy każdej innej miejscowości w Polsce, pomoże wybrać najlepszą formę spółki oraz sposób rozliczania dochodów. Podczas funkcjonowania firmy współpraca z księgowym da pewność, że wszystkie rozliczenia są wykonane prawidłowo i złożone na czas. Zapewnia to także prawidłowy obieg dokumentów między spółką a Urzędem Skarbowym i ZUS-em.

Regularnie wykonywane analizy finansowe, pozwolą określić budżet na inwestycje oraz pomogą w planowaniu dalszego rozwoju firmy. Prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z obowiązującym prawem pozwoli także uniknąć nieporozumień i ewentualnych kar podczas kontroli ze skarbówki czy Inspekcji Pracy.

W czym jeszcze może pomóc księgowość?

Niektóre z firm księgowych oferują również usługi kadrowe. Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy firma zatrudnia pracowników. Współpraca z księgową zapewni prawidłowe sporządzenie listy płac i wyliczenie wynagrodzenia. Dodatkowo składki zdrowotne i na ubezpieczenia będą odprowadzane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Każdy z pracowników będzie posiadał własną teczkę osobową, w której oprócz umowy o pracę i aktualnych badań, będą znajdowały się również wszystkie najważniejsze dokumenty dotyczące jego zatrudnienia.

Księgowa zajmująca się sprawami kadrowymi dopilnuje, aby w odpowiednim czasie wystawić skierowanie na badanie lekarskie, tak żeby każdy pracownik posiadał aktualne zaświadczenie umożliwiające prace na danym stanowisku. Dodatkowo prowadzona będzie ewidencja czasu pracy oraz urlopów.