Karma dla ryb – jakie są jej rodzaje i którą wybrać?

rybki

Akwarystyka cieszy się coraz większą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na założenie w domu własnego zbiornika wodnego. Obserwowanie akwarium ma bowiem zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Wiele badań potwierdziło, że obserwowanie podwodnego życia działa uspokajająco i relaksująco. Dodatkowo opieka i pielęgnacja rybek może stać się prawdziwą pasją. W zależności jednak od tego jakie gatunki hodujemy, niezbędna będzie odpowiednia karma dla ryb. Jakie są więc jej rodzaje i jaką wybrać?

Jakie są rodzaje karmy dla ryb?

Bardzo często właściciele akwariów wybierają suchą karmę dla ryb. Jest to z pewnością ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących akwarystów. Jednak możemy wyróżnić kila rodzajów gotowej karmy dla ryb. Do najpopularniejszych zaliczają się:

• płatki- jest to najbardziej uniwersalna forma karmy dla ryb. Sprawdzi się zarówno w przypadku gatunków pływających przy powierzchni, a także dla tych, które żerują przy dni.

• granulat- ta karma dla ryb idealnie sprawdzi się dla rybek żerujących przy dnie.

• tabletki- tę karmę dla rybek stosuje się głównie na dnie lub przykleja do ścianki akwarium.

• pałeczki- to karma dla ryb większych rozmiarów. Zwykle przez długi czas unosi się ona na powierzchni wody.

• chipsy- są to większe płatki, również przeznaczone dla większych gatunków ryb.

• wafelki- to bardzo specyficzny rodzaj karmy dla ryb. Wafelki nie chłoną wody tak szybko i zachowują swój kształt. Dzięki temu idealnie nadadzą się dla rybek, które zbierają pokarm z różnych powierzchni.

Karma dla ryb dopasowana do ich potrzeb

Z pewnością hodowcy, nawet początkujący – doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każdy gatunek rybki ma inne potrzeby żywieniowe. Wobec tego karma dla ryb, którą można znaleźć na https://lugers.pl/pol_m_Akwarystyka_Pokarm-dla-ryb-387.html musi być do nich odpowiednio dopasowana. Jeśli hodujemy rybki mięsożerne jak np. bojowniki, wówczas należy skupić się na karmie dla ryb pochodzenia zwierzęcego. Z drugiej strony, jeśli nasze akwarium wypełniają gupiki lub danio, to karma roślinna będzie dla nich odpowiednim wyborem.

Karma dla ryb a ich anatomia

Wybierając karmę dla ryb warto również uwzględnić ich anatomię. Niektóre gatunki mają mniejsze, a inne większe otwory gębowe. Co więcej, niektóre z rybek są przystosowane do ściągania jedzenia z powierzchni wody, zaś inne będą poszukiwać go przy samym dnie lub na ściankach akwarium. Wobec tego należy karmę dla ryb dobrać odpowiednio pod względem rodzaju. Wafelki nie nadadzą się dla małych rybek, które nie będą wstanie ich „ugryźć”. Wówczas lepiej sprawdzą się niewielkie płatki.