Karma dla kotów sterylizowanych – dlaczego jej podawanie po zabiegu sterylizacji jest tak istotne?

specjalistyczna karma dla kotow

Sterylizacja kota to zabieg, na który decyduje się coraz więcej właścicieli czworonogów. Bez względu na to, czy zamieszkują one w mieszkaniach, czy też swobodnie mogą biegać po dworze, w wielu przypadkach powinny zostać wysterylizowane. Niemniej jednak, bezpośrednio po zabiegu należy w wyjątkowy sposób dbać o kota. Ważne jest tutaj także żywienie, a więc podawanie odpowiedniej karmy dla kotów sterylizowanych. 

Dlaczego warto wybrać specjalistyczną karmę dla kotów?

Karma dla kotów sterylizowanych zawiera odpowiednie ilości białka, które na dłuższy czas zaspokajają apetyt pupila. Jest to bardzo istotne, bowiem bezpośrednio po zabiegu sterylizacji, koty wykazują nadmierny apetyt, który nie pozostaje bez wpływu na ich wagę. Doskonale sprawdza się tutaj powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, bowiem każdy, kto choć raz odchudzał swojego kota wie, jakie to trudne zadanie. Tymczasem karma dla kotów sterylizowanych pozwala z jednej strony dostarczyć pupilowi niezbędnych składników odżywczych, z drugiej strony zadbać o jego prawidłową wagę. Ponadto, wybierając karmę dla kotów sterylizowanych, dbamy o ich układ moczowy, którego funkcjonowanie bezpośrednio po sterylizacji, może być zaburzone. Tutaj również bardzo istotna jest profilaktyka – karma dla kotów sterylizowanych zapobiega gromadzeniu się osadu, który powoduje powstawanie kamieni nerkowych. Powodem jest fakt, iż nie zawiera ona nadmiernej ilości minerałów, mogących przyczyniać się do powstania złogów.

Karma, która trafia w kocie gusta

Koty po zabiegu sterylizacji mogą przez dłuższy czas dochodzić do siebie. Ważne, aby zapewnić im do tego odpowiednie warunki, jednocześnie dbając o ich dietę. Powszechnie wiadomo, jak wybrednymi są one zwierzętami, zatem nie zaakceptują obojętnie jakiej karmy, której smak nie będzie dla nich atrakcyjny. Dlatego też dobrze jest wybierać specjalistyczne karmy dla kotów sterylizowanych, które z pewnością zadowolą kubki smakowe naszego pupila. Co do zasady, w smaku karma nie różni się zbytnio od tych, które wcześniej spożywał kot. Dzięki temu zwierzę jest w stanie szybciej ją zaakceptować, a my mamy pewność, że odżywiamy kota w sposób prawidłowy. Oczywiście, szczegółowe kwestie związane z żywieniem kota po sterylizacji należy omówić z lekarzem wykonującym zabieg. Pamiętajmy też o regularnych wizytach u weterynarza, aby mieć pewność, że rekonwalescencja naszego kota przebiega w sposób prawidłowy.