endokrynologia

Lekarz lekarzowi nie jest równy. Przede wszystkim pomiędzy sobą różnią się specjalizacjami. Co ciekawe, specjalizacji jest naprawdę sporo. Jedną z nich jest endokrynologia. Czym zajmuje się endokrynolog? Jakie choroby leczy u swoich pacjentów? Pora to sprawdzić i rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Kim jest endokrynolog?

Warto rozpocząć w ogóle od tego, kim jest endokrynolog. Endokrynolog w Żywcu jest specjalistą, który to zajmuje się dokrewnym układem. Co w skład tego układu wchodzi? Są to gruczoły wydzielania wewnętrznego. Do tego dochodzą wszelkie dysfunkcje związane z zaburzeniami hormonalnymi. Endokrynolog Żywiec określa także przyczyny rozwojowych zaburzeń u dzieci, choroby metaboliczne, a także problemu ginekologiczno-położnicze.

Endokrynolog jest lekarzem specjalistą. Nie można w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia po prostu do niego pójść po termin, czy też umówić się telefonicznie. W pierwszej kolejności należy pójść do lekarza rodzinnego, który wystawia odpowiednie skierowanie i dopiero z tym skierowaniem można się udać do endokrynologa.

Endokrynolog – kiedy się do niego udać?

Identycznie sytuacja ma się do innych lekarzy specjalistów. Przykładem jest, chociażby logopeda w Żywcu. Do endokrynologa sporo osób po prostu się nie udaje, ponieważ nie wie, jakie objawy mogą się wydawać podejrzane, a z którymi raczej do takiego specjalisty nie trzeba się udawać. Co powinno pacjentów zaniepokoić?

Do endokrynologa wybrać się powinny osoby, które zaczynają u siebie podejrzewać pracę niewłaściwą jednego z gruczołów. Jakie objawy mogą się wydawać bardzo niepokojące? Jest to z pewnością nagły spadek masy ciała, nagły przyrost masy ciała, a także dosyć obfity trądzik. Każdy z tych objawów powinien pacjenta zaniepokoić.

Nie ma absolutnie co zwlekać. Należy czym prędzej udać się do lekarza, który zdiagnozuje przypadek i zdecyduje się na wprowadzenie leczenia. Lekarzy nie należy się obawiać. Lekarzom trzeba ufać. Oni naprawdę chcą wszystkim pomóc.