Jaki piec z płaszczem wodnym wybrać, aby maksymalnie wykorzystywać jego wydajność energetyczną

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Współczesne piece z płaszczem wodnym mają charakterystyczną zasadę działania. Ich ścianki składają się z dwóch warstw. Pomiędzy nimi znajduje się woda, która ogrzewa się od gorącego wnętrza kominka. Następnie woda jest dystrybuowana do rur, grzejników i instalacji c.o. lub ogrzewania podłogowego. Ważnym parametrem jest wydajność energetyczna. Sprawdź, czy wiesz, który piec z płaszczem wodnym kupić, aby zminimalizować koszty ogrzewania.

Czym jest wydajność energetyczna pieca?

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym pozwalają na efektywne ogrzanie domu. Za pomocą rozprowadzonych instalacji ogrzana woda krąży i oddaje ciepło. Wydajność energetyczna to stosunek ilości zużytej energii do wyprodukowania 1 kWh energii użytkowej. Najlepsze są modele wkładów kominkowych, które w możliwie największym stopniu wykorzystują generowane ciepło do ogrzania domu. Do lokali o metrażu ok. 170 m2 wybierz kominek o mocy 6-12 kW, natomiast w przypadku domów do 250 m2 odpowiedni będzie kominek o mocy do 20 kW.

Które piece z płaszczem wodnym mają najlepszą efektywność energetyczną?

Parametrami, które określają wydajność grzania kotła, są: moc nominalna, sprawność i efektywność energetyczna. Moc nominalna pieca jest wartością uśrednioną i nie odzwierciedla rzeczywistej mocy grzania. Dobiera się ją do metrażu i instalacji grzewczej. Sprawność jest stosunkiem ciepła oddawanego przez piec do energii dostarczonej do niego wraz z paliwem. Krótko mówiąc, sprawność określa, jakie straty ciepła mają miejsce w czasie palenia w kominku. Efektywność energetyczna określa stosunek ilości ciepła dostarczonego przez piec w czasie trwania całego sezonu grzewczego do jego rocznego zużycia energii. Gdy wybierasz model pieca do Twojego domu, uwzględnij metraż, jaki musi ogrzać Twoje urządzenie. Oblicz wymaganą moc, sprawność i efektywność kominka. Bezpieczne i wydajne wkłady kominkowe z certyfikatami i atestami znajdziesz m.in. w sklepie wkładykominowe.pl.

Profesjonalnie zamontowane płaszcze wodne zapewniają optymalną dystrybucję ciepła, pozyskanego ze spalania paliwa stałego. Dobierz swój piec do wielkości domu i rodzaju instalacji, aby szybko i efektywnie móc ogrzać całą jego powierzchnię za pomocą nowoczesnego wkładu kominkowego.