Jak wykorzystuje się łączówkę LSA?

kable elektryczne

Okablowanie strukturalne to system uniwersalnego okablowania przewidziany do szerokiej gamy zastosowań. Składa się z wielu elementów, w tym z osprzętu LSA do instalacji telefonicznych i telekomunikacyjnych. Jednym z jego podstawowych elementów są łączówki LSA. Czym charakteryzują się te komponenty, w jakim celu się je stosuje i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Czym jest łączówka LSA?

Łączówka LSA jest częścią okablowania strukturalnego i jednym z elementów osprzętu instalacyjnego LSA. Wyposażona jest w dwa rzędy kontaktów: jeden dla celów stałego rozszycia kabla, a drugi do wykonywania połączeń krosujących. Typowa łączówka LSA ma pojemność 10 par przewodów. Kontakty mają oznaczenia cyfrowe numerowane od 1 do 0. Łączówki LSA produkowane są z tworzywa sztucznego. Kontakty mogą być wykonane z mosiądzu czy fosforobrązu pokrytego srebrem.

Zastosowanie łączówek LSA

Łączówki LSA przeznaczone są do łączenia jednodrutowych przewodów telekomunikacyjnych o określonych średnicach żył. Każdy kontakt umożliwia podłączenie dwóch żył o tym samym przekroju. Łączówki LSA są powszechnie stosowane w sieciach operatorskich. Mają po obu stronach specjalne uchwyty, dzięki czemu można je łatwo montować w gniezdnikach i skrzynkach telekomunikacyjnych. Dodatkowo istnieje możliwość instalacji nakładki opisowej, pozwalającej na oznaczanie poszczególnych złączy. Ma ona wbudowany zawias, który umożliwia jej łatwe otwieranie i zamykanie.

Rodzaje łączówek LSA

W sprzedaży można znaleźć dwa główne rodzaje łączówek LSA. Oba z nich są dostępne między innymi w ofercie firmy S-Cabling. Pierwszym rodzajem łączówek LSA są łączówki LSA rozłączne. Mają one kontakty, które w normalnym trybie pracy są zwarte. Taka ich konstrukcja sprawia, że otwarcie obwodu jest możliwe poprzez wpięcie kołka lub grzebienia izolującego. Łączówki LSA rozłączne pozwalają na testowanie połączenia zarówno po stronie kołka lub grzebienia, jak i po stronie liniowej i stacyjnej.

Drugim rodzajem łączówek LSA są łączówki LSA nierozłączne, zbudowane z jednego elementu. Mają one kontakty, które na stałe łączą część górną i dolną. Umożliwiają testowanie linii w obu kierunkach jednocześnie. Oprócz dwóch podstawowych rodzajów łączówek istnieją także łączówki LSA uziemiające. Służą one do podłączania przewodów uziemiających wielożyłowych kabli telefonicznych.