W tym tekście nie znajdziesz szerokich analiz i daleko idących wniosków. Nie znajdziesz też gruntownej analizy tego, co dokładnie każda z części może, a czego nie. To ma być prosty poradnik dla osób, które szukają wsparcia w wyborze części do komputera do użytku domowego, a które nie wiedzą, na co dokładnie należałoby zwrócić uwagę i co jest ważne przy wyborze każdej z tych części. Zatem: zaczynamy!
Procesor
Pierwsza rzecz to wybór procesora. Na początek rozstrzygnijmy odwieczny problem: AMD czy Intel? W jaki sposób wybrać? Mówi się, że AMD jest bardziej do obróbki graficznej, projektowania, pracy z programami typu CAD oraz CAT i ogólnie do pracy. Ale Intelowi niewiele brakuje, a do tego może być nieco lepszy przy grach. Niezależnie od tego, którą firmę wybierzesz, i tak będziesz zadowolony. Ważniejsze jest to, jakie parametry wybierzesz.
W przypadku procesora są trzy: taktowanie, liczba rdzeni oraz wątków. Taktowanie to szybkość, z jaką dany rdzeń może pracować. Oznacza to, że procesor o taktowaniu 3,5 GHz z 4 rdzeniami ma 4 części pracujące z taką prędkością. Ważny parametr, ale w oparciu o liczbę rdzeni. One właściwie są najważniejsze. Pokazują, jak „duży” jest procesor, to znaczy jak szybko będzie w stanie coś przetworzyć. Model 3,9 GHz z 4 rdzeniami to mniejsza wydajność niż 8 rdzeni o taktowaniu 3,5 GHz. Na koniec wątki. To z kolei liczba osobnych części jednego rdzenia. Im więcej, tym więcej rzeczy na raz może obliczać dany rdzeń, a więc i szybsza jego praca.
Płyta główna
Prosta sprawa, bo tu parametry same w sobie nie są tak skomplikowane. Chodzi o sposób chłodzenia, odporność na przeładowania elektryczne oraz liczbę wejść i wyjść. Oczywiście musi być dopasowana do procesora Intela lub AMD, bo te się od siebie różnią. Do tego warto zwrócić uwagę, czy ma wejście na nowoczesny dysk SSD M.2 PCIe oraz ile kart graficznych i sieciowych można podłączyć. Do tego wyjścia typu USB czy HDMI, a także liczba portów do podłączenia wiatraków chłodzenia. Liczy się też wielkość, mamy tu formaty miniATX, microATX, ITX czy najbardziej kompleksowy i najpopularniejszy ATX.
Pamięć RAM, zasilacz, dyski
Pamięć RAM to prędkość, z jaką w jednym momencie procesor może zajmować się wieloma rzeczami w kontekście działań tu i teraz. Im większa, z mniejszym obciążeniem i w nowej technologii DDR4, tym szybciej wszystko się dzieje. Obecnie normą jest 16 GB w dwóch kościach DDR4 o taktowaniu przynajmniej 2666. Jeśli chodzi o dyski to najlepiej mieć dwa. Jeden HDD SATA do przechowywania danych oraz drugi SSD M.2 PCIe do szybkiego ładowania systemu. Całość musi udźwignąć zasilacz dopasowany mocą i wytrzymałością. Do jego wyboru użyj jednego z kalkulatorów dostępnych w sieci.