Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja w samochodzie już dawno przestała być rozwiązaniem luksusowym, dostępnym dla posiadaczy aut z wysokiej półki cenowej – można ją dziś spotkać w autach każdej klasy. Niezależnie od tego, w jakim samochodzie pracuje, klimatyzacja jest podatna na różnego rodzaju usterki i z czasem będzie wymagać serwisu. W jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z klimatyzacją i cieszyć się jazdą w komfortowych warunkach?

Prawidłowa eksploatacja jest kluczowa

Podstawową kwestią jeśli chodzi o dobry stan techniczny klimatyzacji jest prawidłowe jej użytkowanie. Niestety, wielu kierowców zapomina o kilku podstawowych zasadach, choć są one bardzo proste. Po pierwsze należy pamiętać o tym, że w bardzo nagrzany samochodzie nie powinno uruchamiać się klimatyzacji przed przewietrzeniem wnętrza. Dlaczego? Ponieważ jeśli w kabinie panuje nadmiernie wysoka temperatura, klimatyzacja musi pracować ciężej, żeby ją obniżyć – a to przyczynia się do zużywania jej elementów. Dlatego przed uruchomieniem klimatyzacji w samochodzie, który długo stał na słońcu w czasu upału powinno się otworzyć na oścież drzwi, aby temperatura w środku zrównała się z tą na zewnątrz.

Z tego samego powodu nie powinno się w czasie pracy klimatyzacji otwierać okien – powoduje to wpadania do kabiny masy ciepłego powietrza i nagrzanie wnętrza, co zwiększa obciążenia dla klimatyzacji.

Warto również pamiętać o regularnym uruchamianiu klimatyzacji, nawet jeśli na zewnątrz nie ma upału. Dzięki temu olej zawarty w czynników chłodzącym upłynnia się i nie osadza na ściankach przewodów.

Kontrola stanu klimatyzacji i serwis

Nawet przy prawidłowej eksploatacji klimatyzacja może zacząć szwankować np. ze względu na zbyt niski poziom czynnika chłodzące czy zagrzybienie przewodów. Dlatego tak ważny jest regularny, co najmniej coroczny serwis instalacji – warto go dokonywać w profesjonalnych zakładach motoryzacyjnych, takich jak firma Real Auto. Na czym polega serwis? Główną czynnością jest kontrola stanu klimatyzacji oraz jej szczelności – wyciek czynnika chłodzące znacznie obniża sprawność urządzenia, a także zwiększa ryzyko usterek. Po uszczelnieniu instalacji jest ona uzupełniana czynnikiem w odpowiednie ilości.

Ważnym elementem serwisu jest również odgrzybienie klimatyzacji przy użyciu takich metod jak ozonowanie czy dezynfekcja chemiczna. Pozwala ona wyeliminować drobnoustroje, które rozwijają się w wilgotnych przewodach układu klimatyzacji. Wyraźnym sygnałem, że klimatyzacja wymaga odgrzybienia jest nieprzyjemny zapach w kabinie samochodu. Brak odgrzybiania klimatyzacji sprawia, że jazda samochodem staje się niekomfortowa, a nawet może przyczynić się do problemów ze zdrowiem.