Inwestycje mieszkaniowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości?

inwestycje mieszkaniowe

Zakup nieruchomości to spore wyzwanie i inwestycja, dlatego też należy dobrze przemyśleć wszystkie kwestie, biorąc pod uwagę własne potrzeby, a także uważnie sprawdzając dewelopera. Mieszkanie z rynku pierwotnego wymaga bowiem dużo więcej uwagi niż to, które kupujemy na rynku wtórnym.

Inwestycje mieszkaniowe na Śląsku znajdziemy przede wszystkim w dużych miastach, choć nie brakuje deweloperów, którzy realizują mieszkania w mniejszych miejscowościach. W jednym i drugim przypadku bardzo ważna jest lokalizacja – nowe budynki powstają najczęściej na obrzeżach miast. Warto więc sprawdzić, jak będzie wyglądał dojazd do centrum i czy w okolicy można liczyć na pełną infrastrukturę.

Mieszkanie dopasowane do potrzeb

Każda inwestycja mieszkaniowa powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Istotne jest, czy kupujemy mieszkanie dla siebie, czy pod wynajem. Jeśli dla siebie, to jak duży chcemy mieć metraż i ile osób będzie w nim mieszkało? Jeśli na wynajem, musimy zdecydować, kto będzie naszym docelowym najemcą – inne mieszkania są bowiem popularne wśród studentów, a inne wybierają rodziny z dziećmi. Podczas wyboru nieruchomości, a co za tym idzie – także dewelopera, dobrze jest sprawdzić, na jakim etapie kupimy nasze wymarzone mieszkanie. Czy w momencie podpisywania umowy lokal jest już gotowy, czy może jest dopiero w sferze planów i na etapie dziury w ziemi. Sprawdźmy też, w jakiej technologii wykonywane są mieszkania, jak wygląda kwestia miejsc parkingowych – czy będą zorganizowane przy budynku, czy może w garażu podziemnym.

Koszt zakupu nieruchomości

Jeśli decydujesz się na mieszkanie z rynku pierwotnego w województwie śląskim, musisz mieć świadomość, że jest to spora inwestycja. Z roku na rok ceny metra kwadratowego nowo wybudowanych mieszkań rosną. Im większy metraż, tym większe będą koszty zakupu. Zanim je poniesiemy, sprawdźmy, czy nas na nie stać. Znaczna część inwestorów, którzy decydują się na zakup nowego mieszkania, kupuje je w kredycie – trzeba sprawdzić, czy w ogóle dostaniemy finansowanie i czy comiesięczne raty za nasze wymarzone mieszkanie nie będą nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.