IKEA zmienia świat. Nie masz oczyszczacza powietrza w mieszkaniu? Możesz postawić na zasłony

Oczyszczanie powietrza Ikea

Temat smogu, zanieczyszczenia powietrza oraz problemów z kryzysem ekologicznym nieco przycichł. Po pierwsze dlatego, że na tapecie znalazł się inny wróg, zagrożenie, które widać gołym okiem i które będzie miało bardzo długie i poważne konsekwencje dla nas wszystkich. Po drugie koronawirus sprawił, że pewne aspekty środowiskowe poprawiły się, gdy człowiek przestał zanieczyszczać sobą otoczenie. Ale problem jakości powietrza nie zniknie i będzie coraz bardziej poważny. I z tym właśnie postanowiła walczyć szwedzka IKEA.

Jak walczyć o naszą przyszłość?

Wiadomym jest, że należy walczyć ze smogiem, zanieczyszczeniem powietrza i problemami z niszczeniem środowiska. Ziemia sama zaczyna reagować, stąd wzmożone pożary w Australii czy ciągłe zmiany klimatyczne. Dlatego osoby, które nie patrzą tylko na tu i teraz muszą zadać sobie pytanie: co zrobić, by świat stał się nieco lepszy, a środowisko zdrowsze? Jednak samo utrzymywanie sytuacji, która jest, nie może być celem. Musimy zrobić więcej nie tylko, by dbać o przyrodę i naprawiać krzywdy, ale także, by się chronić przed skutkami tego, co zrobiliśmy przez ostatnich kilka wieków.

IKEA na drodze do poprawy codzienności

Stąd pomysł, by wszystko było bardziej ekologiczne i dobre dla środowiska. By żyć z nim symbiozie. Pomysł, z którym doskonale zgadza się IKEA. Szwedzka firma ma na celu coraz lepsze działanie na rzecz środowiska, by wszystko, co robią, przynosiło ludziom pomoc i było korzystne dla natury. Ale IKEA to także pomysł na to, jak radzić sobie z codziennością w już zniszczonym świecie. Takim produktem są zasłony. Nowe, zupełnie unikatowe i bardzo praktyczne, a przy tym niezwykle stylowe, bo o designie się w Szwecji nie zapomina nigdy. Nawet, a może przede wszystkim, w produktach typowo użytkowych.

Nazywają się Gunrid i mają zrewolucjonizować rynek. Projektanci zastosowali specjalne technologie, użyli takich materiałów, by zadbać o powietrze. Specjalna powłoka mineralna, która ma kontakt ze światłem, działa na zasadzie fotosyntezy i wymienia dwutlenek węgla i wodę w pożywienie. Jednocześnie produktem ubocznym tej reakcji, jak doskonale wiemy, jest tlen. W ten sposób zasłony te mają rozbijać szkodliwe cząsteczki powietrza i dbać o jego jakość wobec szalejącego smogu. To rozwiązanie, które już niedługo trafi do wszystkich sklepów IKEA na całym świecie, dzięki czemu będzie można w prosty sposób i bez kupowania wielkiego, nieporęcznego i niepraktycznego (poza swoim normalnym zastosowaniem) oczyszczacza powietrza.