Gruntowe pompy ciepła — poznaj ich zalety

pompa ciepla

Gruntowe pompy ciepła to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, pobierają energię do ocieplenia budynku z gruntu. Z tego powodu cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które remontują lub budują różnego rodzaju obiekty, ponieważ pomagają znacząco zredukować koszty ogrzewania budynku. Jakie są ich zalety? Podpowiadamy. 

Gruntowe pompy ciepła są przyjazne dla środowiska naturalnego

Gruntowe pompy ciepła w Otwocku nie produkują spalin, a więc są przyjazne dla środowiska naturalnego. Jest to korzyść również dla właściciela budynku, który nie musi wykonywać instalacji kominowej, a co za tym idzie, może zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych związanych z budową systemu odprowadzania spalin. Dodatkowo domy, w których korzysta się z pomp ciepła, nie muszą mieć podłączonej instalacji gazowej, a więc wykonywać przyłącza, co generuje dodatkowe koszty.

Gruntowe pompy ciepła są ekonomiczne

Firmy, które oferują rekuperatory przeciwprądowe w Górze Kalwarii, często dysponują również gruntowymi pompami ciepła. Urządzenia te w większości pobierają energię z gruntu, co sprawia, że ogrzewanie domu za ich pomocą jest zdecydowanie tańsze, niż wykorzystując piec gazowy, lub na opał stały.

Dodatkowo inwestorzy, decydując się również na montaż paneli fotowoltaicznych, mogą liczyć na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku niemal do zera, ponieważ prąd potrzebny do prawidłowego działania pompy ciepła będzie produkowany przez kolektory słoneczne. Obecnie oferowane rozwiązania są jednak i tak energooszczędne.

Gruntowe pompy ciepła można umieścić w każdym pomieszczeniu

Ogromną zaletą gruntowych pomp ciepła jest ich nowoczesny i atrakcyjny design. Ich wewnętrzną jednostkę można umieścić niemal w każdym pomieszczeniu, takim jak kuchnia, przedpokój czy pralnia. To sprawia, że nie musimy wydzielać osobnego wnętrza do przechowywania tego urządzenia tak jak w przypadku pieców gazowych czy na paliwa stałe, bo z pompą ciepła nie są związane ryzyka pożaru, zaczadzenia czy wybuchu.