Główne rodzaje deskorolek dla skateboardingu

rodzje deskorolek

Jazda na dyskorolce zyskała popularność wśród różnych grup wiekowych społeczeństwa. Skateboarding przekształcił się z rekreacyjnej aktywności w odrębny sport, który wykorzystuje różne rodzaje deskorolek — od miniaturowych po prototypowe latające deski. Nasz artykuł zapozna Cię z głównymi rodzajami deskorolek.

Główne rodzaje deskorolek

Od początku swojego istnienia deskorolki ulegały zmianom, przechodząc przez kolejne etapy swojego rozwoju. Możemy wyróżnić następujące rodzaje deskorolek:

  • Old School. Pierwsze deski na kołach z szerokim nosem o owalnym kształcie i dobrym balansem stabilności. Masowo rozpowszechnione w latach 70-tych. Dodatkowo można wykonywać różne triki na deskorolkach tego typu.
  • Streetboard. Rodzaj deskorolki z trzema ruchomymi częściami. Cechą charakterystyczną streetboardu są uchwyty na nogi i możliwość jazdy bez odpychania się stopami od asfaltu, tylko poprzez przesuwanie trzech ruchomych części względem siebie.
  • Mountainboard. Deska przypominająca deskorolkę lub snowboard. Mountainboard służy do jazdy w trudnym terenie w okresie letnim i składa się z kół o średnicy około 20 centymetrów (8 cali), zawieszenia sprężynowego oraz drewnianego lub kompozytowego pokładu o długości około metra i szerokości około 30 cm.
  • Freestyle. Deskorolka z wąską deską o regularnym kształcie i kołami umieszczonymi blisko środka. Ten typ był przejściem od „starej szkoły” desek do nowoczesnych urządzeń.
  • New school. Deskorolka, która ma kształt owalu o symetrycznych parametrach z zakrzywionymi krawędziami deski, co pozwala na jazdę z dużą prędkością. Można na niej wykonywać różne triki.
  • Longboard. Szybki typ deskorolki, którego cechą charakterystyczną jest długi deck, który nie pozwala na wykonywanie trików. Longboard jest preferowany przez profesjonalistów.
  • Cruiser. Jest to nieco większa wersja zwykłej deskorolki. Pokład jest szerszy, często dłuższy, dodatkowo nie posiada przedniego wygięcia. Nie jest przeznaczona do dużych prędkości. Możesz swobodnie jeździć cruiserem po mieście, gdzie będziesz czuł się komfortowo kosztem szerokich i miękkich kół.
  • Penny. Bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży deskorolki, których produkcja została zorganizowana przez australijską firmę o tej samej nazwie. Później pomysł ten został podchwycony przez innych producentów. Deska wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego i nie posiada przedniego wygięcia. Kształt nie jest zazwyczaj zbliżony do klasycznego owalno-prostokątnego, jest bardziej opływowy. Dobry dla początkujących i do spokojnej jazdy po mieście.

Podsumowanie

Deskorolka powinna być wybierana na podstawie stylu jazdy, który jest Ci bliski. Skup się na masie osoby, która będzie na nim jeździć. Małe dziecko będzie miało problem z przyspieszeniem cruisera zaprojektowanego dla dorosłego. Maksymalne obciążenia są zawsze podane w charakterystyce deskorolek.

Zwróć uwagę na trzy filary dobrej deskorolki: deskę, zawieszenie i kółka. I nie zapomnij, że przy zakupie deskorolka musisz również zakupić całą niezbędną ochronę dla aktywnego sportu, składającą się z kasku, ochraniacze na łokcie i kolana. Nawet profesjonaliści ciągle spadają z deski, a co dopiero początkujący.

Jesteście już gotowi do uprawiania modnego sportu na świeżym powietrzu? Przejrzyj katalog na stronie Decathlon i wybierz deskę, która Ci się podoba!