Gdzie znajdują zastosowanie cylindry hydrauliczne jednostronnego działania?

cylinder hydrauliczny

Hydraulika siłowa jest powszechnie stosowana w wielu branżach przemysłu i dziedzinach techniki. Oddaje nieocenione usługi wszędzie tam, gdzie od maszyn i urządzeń wymaga się ciężkiej pracy. Podstawowym komponentem układów hydrauliki siłowej są cylindry hydrauliczne. Dzisiaj przyjrzymy się cylindrom hydraulicznym jednostronnego działania i wyjaśnimy, gdzie znajdują zastosowanie.

Czym są cylindry hydrauliczne?

Cylindry hydrauliczne są rodzajem silnika hydrostatycznego, w którym następuje zamiana energii potencjalnej cieczy w energię mechaniczną. Ruch elementu roboczego siłownika powodowany jest działaniem ciśnienia medium roboczego, najczęściej oleju lub mieszanki olejowej. Siłowniki hydrauliczne umożliwiają wykonywanie ruchu postępowego, krzywoliniowego lub kątowego. Typowy siłownik składa się z elementu wykonawczego w postaci tłoka, membrany lub nurnik oraz z tłoczyska, które połączone jest z elementem maszyny wykonującym pracę. Siłownik wyposażony jest w zawór dławiący, który pozwala na precyzyjne sterowanie i płynną pracę urządzenia, a całość zamknięta jest w cylindrycznej i szczelnej obudowie.

Co wyróżnia siłowniki jednostronnego działania?

Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową Zakładu Hydrauliki Siłowej z Kobylanki, który zajmuje się produkcją i naprawą siłowników hydraulicznych, cylindry hydrauliczne dzielą się na jednostronnego i dwustronnego działania. Siłowniki jednostronnego działania zbudowane są z jednej komory roboczej.  Dlatego suw roboczy odbywać się może tylko w jednym kierunku, a powrót tłoka i usunięcie cieczy z komory roboczej wymuszone jest przez sprężynę lub ciężar tłoczyska. Ten typ cylindrów hydraulicznych może pracować zarówno w trybie pchającym, jak i ciągnącym.

Zastosowanie siłowników jednostronnego działania

Siłowniki jednostronnego działania znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Bardzo często wykorzystywane są w prasach hydraulicznych do jednostronnego  odsuwania i przesuwania przedmiotów. Są też ważnym elementem w konstrukcji maszyn budowlanych, rolniczych, leśnych i transportowych. Wykorzystywane są w dźwigach, koparkach, koparko-ładowarkach, podnośnikach i drabinach hydraulicznych, a także w urządzeniach kopalnianych i w wielu innych konstrukcjach przemysłowych i urządzeniach mechanicznych.