Faktoring – sposób na przetrwanie w dobie koronawirusa

Faktoring

Coraz więcej firm zaczyna mieć problemy z wypłacalnością, a za wszystkim stoi koronawirus. Oczywiście przedsiębiorcy otrzymali wsparcie rządowe, o którego jakości przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy, ale to nie zawsze pomaga i nie jest jedyną opcją ratowania swojej firmy. W dobie kłopotów z płynnością firmy faktoringowe mają o wiele więcej pracy. A czym tak właściwie faktoring jest?

Ja zapłacę za ciebie – prosta definicja faktoringu

Faktoring jest szansą dla firm takich jak ta pani Anny. Krawcowa zatrudniała trzy osoby, a w dobie koronawirusa nie ograniczyła całkiem działalności. Musiała jednak utrzymywać się na powierzchni, więc często pracowała z domu. Było to trudne, ale ostatecznie się udało i w efekcie nie upadła, a dziś korzysta z pomocy. Niestety ta rządowa jest za mała i nie zawsze obejmuje każdą małą firmę. Dlatego potrzebne było zapłacenie faktury od ręki i dzięki faktoringowi to się udało.

Faktoring to zwykłe pożyczanie pieniędzy, ale na zasadzie zapłaty za obecne zobowiązania. Chodzi o to, by móc opłacić fakturę, którą tak naprawdę pokrywa firma faktoringowa. Dzięki temu długi firmy nie rosną, a ta zaczyna być jedynie zależna od jednego podmiotu. Zwrot za daną fakturę odbywa się na jej podstawie, w korzystnie określonym czasie, czyli na przykład chwilę po najtrudniejszych momentach pandemii.

Dlaczego faktoring wypada korzystnie?

Nie jest to lichwa czy szybkie pożyczki na wysoki procent. Zabezpieczeniem jest tu dana faktura, więc procent może być dość niski. W ten sposób opłaty za samą pożyczkę na fakturę są niskie, o wiele niższe niż w przypadku kredytów bankowych czy w instytucjach pozabankowych. To z kolei sprawia, że nie wpędza firmy w kolejne tarapaty finansowe, a zobowiązanie po jakimś czasie wygodnie udaje się zrealizować.

Ale faktoring to także rozwiązanie, gdy ma się do czynienia z tzw. płatnościami odroczonymi. W takiej sytuacji, gdy klient w danym momencie nie płaci, a inne faktury czekają w kolejce, tym razem po stronie do zapłaty, można skorzystać z faktoringu. Wówczas po zapłacie przez klienta po upływie terminu odroczonej płatności można zwrócić pieniądze firmie faktoringowej i nie narażać się na odsetki z niezapłacenia faktury, które najczęściej są o wiele wyższe niż pomoc przy faktoringu. Dlatego jest to tak skuteczny i tak chętnie wybierany przez wielu przedsiębiorców sposób także w trakcie pandemii, która daje się we znaki niemalże wszystkim. Warto mieć to na uwadze, by korzystać z rozwiązań, które są skuteczne i korzystne.