Dystrybucja towarów – na czym polega?

dystrybucja towaru

Dystrybucja towarów to podstawa każdego biznesu. Przez lata powstało wiele sposobów jej realizacji. Na jaki warto postawić w danej sytuacji?

Czym jest dystrybucja towarów?

Dystrybucja towarów to przewóz dóbr od producenta do klienta. We współczesnym, zglobalizowanym świecie transport odbywa się na ogromnych obszarach. Prześledzić to można na przykładzie firmy Mark Spediton, która zajmuje się dystrybucją w Szczecinie.

Przedsiębiorstwo to realizuje usługi transportowe zarówno na terenie Polski, jak i innych krajów Europy. Dzięki flocie samochodów ciężarowych z pojemnymi przyczepami transport w Szczecinie i innych miejscach odbywa się maksymalnie szybko. Pomaga w tym precyzyjne planowanie tras, tak by były, jak najkrótsze.

Jakie są środki dystrybucji towarów?

Przewóz wszelkiego rodzaju produktów odbywa się wszystkimi możliwymi sposobami. W transporcie międzykontynentalnym wykorzystuje się najszybszy środek lokomocji, czyli samolot. Nadal bardzo efektywna jest spedycja morska. Dzięki niej podczas jednego rejsu można zabrać ogromne ilości towarów.

W ostatnich latach do łask wraca także kolej. Transport dóbr pociągami można uznać za lądowy odpowiednik dystrybucji towarów okrętami. Innymi słowy, za jednym zamachem da się przewieźć dużą liczbę produktów. Do tego potrzebna jest jednak rozbudowana sieć torów. Z tego względu świetnym uzupełnieniem spedycji na lądzie są samochody.

Jakie są kanały dystrybucji towarów?

Dystrybucja towarów dzieli się nie tylko ze względu na sposób przewozu. Istotnym kryterium są również jej kanały. Transport intensywny odbywa się codziennie i na masową skalę do dziesiątków odbiorców naraz. Przykładem jest przewóz chleba z piekarni do sklepów.

Drugim kanałem jest dystrybucja selektywna. Zazwyczaj ma ona miejsce w regularnych odstępach do wybranych odbiorców. Tym jest m.in. transport sprzętów elektronicznych do marketów.

Ostatnim typem jest dystrybucja wyłączna. W tym modelu jeden dystrybutor obsługuje konkretnego klienta. Tą metodą przewozi się zwykle towary ekskluzywne. Mogą być nimi np. produkty jubilerskie.