Wybór odpowiedniego rusztowania może interesować nie tylko właścicieli budynków jednorodzinnych, którzy chcą zadbać o świeży wygląd elewacji, lecz także użytkownicy mieszkań w kamienicach z dużą wysokością stropów i wieloma piętrami. Przeprowadzenie w nich remontu z wykorzystaniem drabiny może być nie tylko niewygodne, lecz również niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może być zastosowanie rusztowania używanego. Dlaczego warto je wybrać? Podpowiadamy.
Czym są rusztowania?
Rusztowania są konstrukcjami, które znane są od wielu lat i używane są do dzisiaj. Na przestrzeni wieków zmieniał się sposób ich stawiania czy przytwierdzania do muru. Służą one nie tylko do budowy wysokich murów budynków, lecz również do późniejszego odnawiania ich elewacji czy dużych przestrzeni.
Pierwotnie konstrukcje stawiane były w całości z drewna, a ten surowiec do dzisiaj stosowany jest jako powierzchnia podestów, umożliwiających przemieszczanie się po rusztowaniu. Sposób wykonania różnych typów rusztowań wraz ze wskazaniem materiałów użytych w nich elementów jest bardzo szczegółowy. Ich montaż oraz eksploatację opisuje aż szesnaście polskich rozporządzeń oraz norm.
Oprócz wspomnianego wcześniej drewna, które wykorzystuje się do wypełniania podestów, stosowane są również inne materiały. Można odnaleźć płyty drewnopochodne, aluminium, stal ocynkowaną oraz włókna szklane. Każde z nich jest wielokrotnie sprawdzane i poddawane atestom.
Typy rusztowań
Chociaż mogłoby się wydawać, że rusztowania wyglądają identycznie i służą tylko do jednego czynności, można wyróżnić kilka ich typów. Pierwszym rodzajem jest podział ze względu na sposób ich kotwienia. Przyścienne nie przenoszą obciążeń na ściany i opierają się jedynie na podłożu. Z kolei ścienne poddają obciążenie na podłoże oraz ścianę, do której rusztowanie jest dodatkowo przymocowane. Z kolei konstrukcja może być ramowa, wspornikowa, kozłowa czy specjalistyczna.
Zobacz więcej: https://informacjedlaprasy.pl/wybieramy-szalunki-scienne-na-co-zwrocic-uwage-aby-postawic-na-jakosc/
W zależności od sposobu stosowania można również wyróżnić rusztowania stabilne oraz jezdne. Te pierwsze są nieruchome, zaś drugie mogą być przemieszczane również po zmontowaniu całości konstrukcji. Najczęściej stosowanym materiałem ich wykonania jest aluminium.
Dlaczego warto postawić na rusztowania używane?
Rusztowania używane mogą być świetną alternatywą dla ich nowych odpowiedników. Dzięki przeprowadzanym testom mamy pewność, że cała konstrukcja będzie dobrze się sprawdzać. Dodatkowo ich cena również jest niższa ze względu na fakt wcześniejszego użytkowania. Można je później sprzedać kolejnemu zainteresowanemu. Więcej informacji na temat rusztowań używanych znajdziemy tutaj: https://szalbud.pl/.