Czym są zielone dachy?

zielone dachy

Coraz częściej na przykład na nowo wybudowanych osiedlach, które stworzono na pochyłym terenie możemy zobaczyć zielone dachy. Są one coraz częściej stosowane w budownictwie, co wynika między innymi z ich wartości ekologicznej, ale też estetycznej. Czym jednak dokładnie są zielone dachy i kto je wykonuje?

Czym są dokładnie zielone dachy i kto je wykonuje?

Chcąc opisać to, czym są zielone dachy można dość krótko stwierdzić, że są to dachy na których posadzono rośliny. O ile jest to prawda, tak są to znacznie bardziej skomplikowane konstrukcje, które wymagają rozsądnego planowania, a także pielęgnacji by dobrze się prezentować. Dachy zielone spotkamy w wielu odmianach budownictwa, zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym.

Wykonywaniem dachów zielonych zazwyczaj zajmuje się producent systemów hydroizolacyjnych. Wynika to oczywiście z tego, że sam on produkuje elementy potrzebne do montażu zielonego dachu, a doskonała ich znajomość sprawia, że takie firmy oprócz produkcji systemów hydroizolacyjnych chętnie zajmują się również ich montażem, który jest sprawny, a także dobrze wykonany.

Jak buduje się zielone dachy?

Skonstruowanie zielonego dachu jest znacznie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Jak wiadomo dachy posiadają ograniczoną nośność, więc trzeba zadbać między innymi o to, by na zielonym dachu nie osiadało zbyt wiele wody i innych opadów. Z tego powodu należy wykorzystać przeróżne systemy izolacyjne oraz drenażowe, które zabezpieczą sam budynek i osoby w nim przebywające, a także dach, gdyż jak wiadomo rośliny nie lubią nadmiaru wody.

Jakie korzyści dają zielone dachy?

Największa korzyść to naturalnie wygląd, gdyż zielone dachy prezentują się naprawdę okazale i estetycznie. Korzyści jest jednak znacznie więcej. Zielone dachy, które są odpowiednio zaprojektowane mają także istotną wartość ekologiczną, gdyż pomagają między innymi w oczysczeniu powietrza. Z tego właśnie powodu zielone dachy są coraz częstszym widokiem w dużych, jak i w mniejszych miastach.