Czym charakteryzują się szprosy wiedeńskie?

szprosy wiedenskie

Okna ze szprosami są często wykorzystywane przez architektów w różnorodnych projektach. Szprosy to elementy dzielące skrzydło okienne na kwatery, czyli małe pola. Kiedyś pełniły one funkcję konstrukcyjną, dziś są już zazwyczaj tylko ozdobą, dzięki której okna zyskują oryginalny charakter. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jakich domach najlepiej sprawdzają się okna ze szprosami i czym wyróżniają się szprosy wiedeńskie, ten artykuł jest dla Ciebie!

Dlaczego kiedyś szprosy były powszechnie stosowane?

Dawniej szprosy były nieodłącznym elementem konstrukcyjnym każdego okna. Nie potrafiono jeszcze wytwarzać dużych tafli szkła, dlatego dzielono je na mniejsze części przy użyciu szprosów. Szczebliny te były wyposażone w specjalne wręby, w których mocowano szyby. Takie szprosy nazywamy konstrukcyjnymi. Kiedyś dzielenie dużych szklanych tafli na mniejsze kawałki było jedynym sposobem na tworzenie dużych przeszkleń. Obecnie dzielenie szyb na mniejsze części nie jest opłacalne, dlatego współczesne szprosy są inne od tych znanych z dawnych lat.

Czym są szprosy wiedeńskie?

Szprosy wiedeńskie są obecnie bardzo często stosowane, gdyż gwarantują osiągnięcie podobnego efektu wizualnego, co w przypadku użycia szprosów konstrukcyjnych bez konieczności dzielenia szyb na mniejsze kawałki. W oknach ze szprosami wiedeńskimi wewnątrz pakietu szybowego znajduje się tzw. ślepy szpros. To do niego od strony zewnętrznej przyklejane są drewniane listewki, które optycznie dzielą szybę na mniejsze części. Takie szczebliny pełnią więc funkcję ozdobną, a nie konstrukcyjną.

Jakie są zalety szprosów wiedeńskich?

Największą zaletą szprosów wiedeńskich jest możliwość nadania budynkowi niepowtarzalnego charakteru bez potrzeby dzielenia tafli okiennego szkła na mniejsze kawałki. Dzięki temu właściwości termoizolacyjne okna są zachowane, gdyż ciepło nie ucieka z wnętrz domu przez obrzeża szyb. Naklejane szprosy nie są ingerencją w samą konstrukcję okna, dzięki czemu masz pewność, że jego parametry będą zachowane.

Kiedy warto zamontować okna ze szprosami wiedeńskimi?

Okna ze szprosami wiedeńskimi, które ma w swojej ofercie np. firma ABA Wiktorczyk, to doskonała propozycja dla właścicieli domów tradycyjnych. Szczebliny w szybach okiennych wzbogacą wygląd takich budynków, nadając im starodawny czar. To także świetna ozdoba okien dla domów rustykalnych, dworkowych lub budynków utrzymanych w stylu angielskim czy francuskim. Okna ze szprosami podkreślą wyjątkowy charakter takich domów, dodając im szyku w stylu retro. Będą się one także świetnie komponować z domami drewnianymi. Okna ze szprosami są też wykorzystywane podczas remontów zabytkowych budynków, które muszą odpowiadać wymogom konserwatorów zabytków.