Błotnik to bardzo istotny element wyposażenia pojazdu, dzięki któremu zawieszenie jest chronione przed zanieczyszczeniami. Aby jednak właściwie spełniał on swoje funkcje, powinien być dobrze dobrany do rodzaju przyczepy czy lawety. Warto bowiem wiedzieć, że błotniki mogą występować w wersji pojedynczej lub jako tandemy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują błotniki do przyczep typu tandem.
Jaką funkcję pełnią błotniki w przyczepie?
Błotniki jest to ważny element nadwozia, który chroni zawieszenie przed błotem, piaskiem czy wodą, a tym samym zabezpiecza je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby wywołać korozję i znacznie skrócić żywotność pojazdu. Co więcej, wpływają one pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ zabezpieczają przed zanieczyszczeniami, które mogłyby obniżyć przyczepność kół do podłoża, a w konsekwencji doprowadzić do kolizji czy wypadku. Z tego powodu nadkola powinny stanowić nieodzowny element wyposażenia samochodów wszelkiego typu. Szczególne znaczenie mają w przyczepach, które muszą dodatkowo zagwarantować bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Właściciele pojazdów tego typu mają do wyboru dwa rodzaje błotników – pojedyncze oraz tandemy.
Właściwości błotników typu tandem
Błotniki tandemy stosowane są w pojazdach dwuosiowych i lepiej znoszą większe obciążenia niż błotniki pojedyncze – wyjaśnia przedstawiciel sklepu z częściami do przyczep. Przy wyborze błotnika typu tandem warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, rozmiar kół, rozstaw osi, a także na sposób montażu.
Błotniki tandemy mogą być montowane bezpośrednio do boku przyczepy czy lawety lub też wymagać zastosowania specjalnych uchwytów mocujących. Niekiedy spotyka się również montaż błotników pod przyczepą. W takim przypadku należy kierować się szerokością opony. Jeśli mamy do czynienia z przyczepką dwukołową, najlepiej sprawdzi się jednoosiowy model błotników. Z kolej w przypadku przyczepki czterokołowej, należy wybrać model dwuosiowy.
Każdy poruszający się po drogach pojazd powinien zapewniać bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Z tego powodu wszystkie z jego podzespołów powinny być sprawne oraz chronione przed niekorzystnymi czynnikami. Jednym z ważniejszych elementów, które zabezpieczają układ zawieszenia przed zanieczyszczeniami są błotniki tandemy.