Czy okna drewniane łatwo utrzymać w czystości?

czystosc okien

Od wielu lat najczęściej wybieranym rodzajem stolarki okiennej są okna drewniane. Przed ich wyborem wielu właścicieli domów waha się, czy drewniane framugi nie będą trudne do czyszczenia. Jak utrzymać w czystości drewniane okna i czy wymaga to dużej pacy? 

Jakie są zalety okien drewnianych?

W dawnych czasach drewniane framugi były jedyną dostępną opcją. Wraz z rozwojem technologii pojawiła się możliwość wykonywania okien w ramach plastikowych. Dzisiaj jednak coraz więcej osób wraca do okien drewnianych i to je wybiera podczas budowy domu. Przede wszystkim dlatego, że mają bardzo dobre właściwości izolujące. Chronią wnętrze przed temperaturą z zewnątrz, zarówno niską, jak i zbyt wysoką. Dodatkowo umożliwiają akumulację ciepła w środku, co pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu zimą. Oprócz aspektów energooszczędnych okna drewniane w Mikołowie i innych miejscowościach charakteryzują się również zapewnieniem izolacji akustycznej. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie całkowitej ciszy w środku pomieszczeń, nawet wtedy, gdy dom leży w ruchliwej i głośnej okolicy, co znacząco zwiększa komfort mieszkańców.

Jak utrzymać okna drewniane w czystości?

Dobrej jakości okna drewniane we Wrocławiu i innych miastach wbrew pozorom nie są trudne do czyszczenia. Odpowiednie dbanie o nie oraz regularne mycie pozwala zachować je w dobrym stanie przez wiele lat. Sposób mycia zależy od poziomu zabrudzenia okien. W przypadku niedużych osadów wystarczy miękka szmatka i zwykły płyn do mycia naczyń lub mleczko czyszczące. W przypadku mocnych zabrudzeń warto jest skorzystać ze specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia framug drewnianych. Pozwolą one usunąć nawet mocne zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkodzą drewna i nie spowodują odbarwień. Dobrym sposobem na mycie okien drewnianych jest wykorzystanie specjalnej myjki, która dzięki zastosowaniu wody pod wysokim ciśnieniem umożliwia dotarcie do wszystkich szczelin i trudno dostępnych miejsc.