Co należy wziąć pod uwagę, podczas projektowania ogrodu?

projektowanie ogrodu

Ogród musi być estetyczny, ale też funkcjonalny dla użytkowników. Ponadto powinien tworzyć spójną całość z budynkiem znajdującym się na działce. Kluczowy jest dobór odpowiedniej roślinności i elementów małej architektury, a także podział na funkcjonalne części. Aspekty te należy wziąć pod uwagę już na etapie przygotowywania projektu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, o czym należy pamiętać podczas projektowania ogrodu.

Z jakich części składa się ogród?

Ogród można podzielić na trzy podstawowe części:

  • część reprezentatywną, czyli przedogródek,
  • część rekreacyjną,
  • warzywnik.

Każda z części ma inną funkcję, którą należy uwzględnić podczas projektowania. Przedogródek, czyli część pomiędzy bramą a domem, musi umożliwiać komfortowe wejście do budynku — ścieżka powinna prowadzić prosto do drzwi i posiadać antypoślizgową strukturę, która dodatkowo jest łatwa do utrzymania w czystości. Część rekreacyjna znajduje się z tyłu, bądź z boku domu i ma funkcję wypoczynkową, dlatego jej wyposażenie obejmuje m.in. ławki, stół z krzesłami, czy plac zabaw. Natomiast warzywnik jest zlokalizowany w dalszej części ogrodu. Poza grządką często zawiera także kompostownik i szopę na narzędzia.

O jakich zasadach należy pamiętać podczas projektowania ogrodu?

Podczas tworzenia zagospodarowania przestrzeni ogrodowej, należy kierować się zasadami, jakie wykorzystuje się w projektowaniu terenów zieleni. Przed rozpoczęciem planowania niezbędne jest przygotowanie dokładnych informacji dotyczących wymiarów działki, rodzaju gleby, ukształtowania powierzchni, a także rozmieszczenia instalacji. Bardzo ważnym etapem projektowania ogrodu jest dobór odpowiedniej roślinności. Powinna ona być dopasowana do panujących na tym terenie warunków, jak stopień nasłonecznienia oraz rodzaj podłoża. W pierwszej kolejności należy rozmieścić drzewa, następnie krzewy i pnącza, a na końcu rośliny jednoroczne. Muszą one być zasadzone w grupach o zbliżonych wymaganiach. Zachowując te zasady, ogród można zaaranżować samodzielnie, ale warto skorzystać z usług specjalistów, na przykład Pracowni Projektowej z Gdańska. Ogród powinien być atrakcyjny wizualnie, ale też funkcjonalny. W tym celu niezbędne jest stworzenie projektu, uwzględniającego potrzeby domowników, ale też konkretne zasady, jak podział na części.