Agrest na pniu – dlaczego jest tak popularny?

owoce agrestu

Wybór krzewów owocowych do ogrodu to ważna sprawa. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami. Wówczas warto wybierać krzewy, które nie są wymagające w uprawie, ale regularnie pielęgnowane odwdzięczają się dużą ilością owoców. Wielu działkowców, nie tylko tych początkujących, wybiera agrest na pniu. Skąd tak duża jego popularność?

Jak uprawiać agrest?

 

Agrest na pniu nie jest zbyt wymagający w uprawie. Z powodzeniem poradzi sobie z nim początkujący działkowiec. Warto pamiętać, że agrest wymaga stanowisk z rozproszonych źródłem światła, które nie są zbytnio nasłonecznione, ale i zbytnio zacienione. Gleba powinna być lekko kwaśna, przed nasadzeniem warto potraktować ją nawozem z kompostownika lub obornika. To krzew mrozoodporny, dlatego nie ma obawy, że zimą coś mu się stanie. Warto wiedzieć, że kwiaty są narażone na późnowiosenne przymrozki. Krzewy agrestu są dość wrażliwe na niedobory wody, więc w czasie suszy wymagają obfitego podlewania – szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Agrest na pniu najlepiej posadzić na przełomie września i października. Agrest najlepiej owocuje na pędach dwu – trzyletnich. Dlatego jego regularnie przycinanie jest istotne dla bogatego owocowania. Pędy starsze najlepiej wycinać, by młode mogły w pełni się rozwijać. Podobnie należy postąpić z pędami chorymi i uschniętymi. Przycinanie najlepiej wykonać na wiosnę, zanim rozpocznie się okres wegetacji.

Dlaczego warto wybrać agrest na pniu?

Drzewka i krzewy owocowe to najlepszy wybór do ogrodu, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w uprawianiu ziemi. Agrest na pniu jest dobrym wyborem, gdyż nie jest rośliną bardzo wymagająca. Oprócz regularnego podlewania w porze suchej, przycinania i nawożenia, nie wymaga on większych zabiegów pielęgnacyjnych. Sadzenie agrestu nie jest trudne. Należy pamiętać o dwóch zasadach – podporze i odpowiednim nawiezienie gleby przed posadzeniem. 

Agrest pienny charakteryzuje się bardzo atrakcyjną formą wizualną. Można go sadzić przy bramach, a także wzdłuż ogrodzeń. Będzie wówczas naturalną zasłoną tego, co nieestetyczne i tego, co chcemy ukryć przed wzrokiem osób trzecich. Agrest pienny łatwiej odchwaścić. Pędy pienne nie  mają tak wielu kolcy.