Tworzywa sztuczne są obecnie wykorzystywane we wszystkich dziedzinach życia. Stwarzają niemalże nieograniczone możliwości pod względem zastosowania, jednak jednocześnie są niezwykle dużym problemem, ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko. Rozwój badań i coraz większa świadomość społeczna sprawiają, że konieczne okazuje się wdrożenie nowych rozwiązań w aspekcie zarządzania odpadami.
Perspektywy związane z tworzywami sztucznymi
W celu zmniejszenia produkcji tworzyw sztucznych, a także zwiększenia odpowiedzialności producentów za ich utylizowanie w 2021 roku wprowadzony został podatek od nieprzetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych. Jednocześnie w życie wszedł zakaz używania jednorazowych opakowań z plastiku, a także konieczność naliczania opłat produktowych. Obecnie wiele firm z różnych branż szuka alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby na zastąpienie jednorazowych tworzyw sztucznych produktami bardziej przyjaznymi środowisku. Duże znaczenie odgrywa także recykling, który pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów. Przetwórstwo plastiku to prawdopodobnie najlepsze wyjście z tej dość trudnej sytuacji.
Recykling tworzyw sztucznych — jakie ma znaczenie?
Recykling uznaje się za jeden z ważniejszych elementów gospodarki krajów wysoko rozwiniętych. Dzięki zastosowaniu linii do przetwórstwa plastiku możliwe staje się ponowne wykorzystanie tego rodzaju materiału w postaci wyrobów wtórnych. Znajdują one zastosowanie podczas produkcji odzieży, obuwia czy sprzętu sportowego. Recykling polegający na przechowywaniu, segregowaniu, a także oczyszczaniu odpadów plastikowych ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku butelek i folii. Po regranulacji tworzywa zmieleniu na płatki i wytworzeniu regranulatu możliwe staje się ponowne wykorzystanie go w celach produkcyjnych. Obecnie coraz więcej firm odzieżowych decyduje się na bardziej świadome i przede wszystkim ekologiczne podejście do mody, co realizuje właśnie przez korzystanie z recyklingowanych tworzyw sztucznych. Recyklingiem tworzyw sztucznych zajmuje się obecnie coraz więcej firm, np. Mag-Bar. Takie podejście sprawia, że pojawia się nadzieja na zmniejszenie oddziaływania na środowisko związanego ze składowaniem plastiku, a także coraz lepsze metody jego przetwórstwa.